دیگران برای شورابه معدنی برنامه دارند ولی ما برای معدن نه

به گزارش وبلاگ آلونک، رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه علاوه بر منابع نفت و گاز از ذخایر بالای معدنی برخورداریم ، گفت : استفاده از این مزیت نیازمند برنامه ریزی است. کشورهایی مانند عمان و آمریکا برای شورابه های معدنی هم برنامه دارند.

دیگران برای شورابه معدنی برنامه دارند ولی ما برای معدن نه

به گزارش وبلاگ آلونک، محمدرضا بهرامن با بیان اینکه معدن از اکتشاف تا فرآوری می تواند نقش اساسی در توسعه کشور داشته باشد ، اضافه نمود: باید برای تکمیل زنجیره معدن برنامه داشته باشیم که لازمه آن در مرحله نخست توجه به امر اکتشاف است.

وی افزود: می گویند 60 میلیارد تن ذخایر معدنی داریم در حالیکه ما هنوز کار اکتشافی نکردیم.

بهرامن با بیان اینکه برای مزیت هایمان در فولاد ، مس و سرب و روی باید راهبرد تعیین داشته باشیم ، گفت: هیچ وقت به شورابه های معدنی به عنوان ارزش فکر نمی کنیم در حالی که کشورهایی مانند عمان و آمریکا برای شورابه ها برنامه دارند.

وی اضافه نمود: در کنار نفت و گاز می توانیم از ذخایر معدنی با تکمیل زنجیره ارزش ، ثروت اندوزی کنیم که نیازمند برنامه های راهبردی است.

رئیس خانه معدن ایران ؛ علت خام فروشی در معدن را نبود برنامه راهبردی در این بخش دانست و گفت: اگر راهبرد توسعه ای در معدن داشته باشیم صدور مواد معدنی به صورت خام به علت حجیم بودن ، توجیه پذیر نیست ضمن اینکه توجه به معدن می تواند در ایجاد اشتغال در مناطق محروم نقش اساسی داشته باشد.

بهرامن اضافه نمود: در ایران از نظر زیرساخت جاده ای برای دسترسی به معادن مسئله ای نداریم اما در کشورهایی که حتی این زیرساخت وجود ندارد سرمایه های خوبی را در معدن جذب می نمایند که علت آن شفافیت در قانون و امنیت سرمایه گذاری است.

وی افزود: اکتشاف از بخش های اصلی معدن است که می توانیم در آن بصورت جدی ورود کنیم و از آنجا که اکتشاف ما در ابتدای راه است سرمایه گذار ما می تواند برای شناسایی ذخایر معدنی ، سرمایه گذاری های بزرگ انجام دهد.

بهرامن گفت: اگرچه سهم معدن یک درصد و سهم صنایع معدنی 5 درصد در فراوری ناخالص داخلی است اما اگر تأثیر معدن را بر دیگر صنایع لحاظ کنیم سهم آن در فراوری ناخالص داخلی چند برابر خواهد بود.

وی اضافه نمود: در شرایط پس از تحریم باید رویکرد جذب فناوری های نو برای ارزش آفرینی بیشتر در معدن و ثروت اندوزی از این منابع باشد و اگر این اقدام را انجام ندهیم ، نتوانسته ایم از نعمت خدادادی به طور مطلوب استفاده کنیم.

رئیس خانه معدن ایران گفت : معدن از بخش هایی است که به راحتی می تواند سرمایه گذاری خارجی را جذب کند و امروز باید فضا را فراهم کنیم تا ورود سرمایه گذار خارجی تسهیل گردد زیرا سرمایه گذار خارجی با خود بازار و فناوری را به همراه می آورد که موجب می گردد موفقیت نصیب ما گردد.

بهرامن اضافه نمود: با جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد ارزش اضافه نموده می توانیم به هدف نهایی خود که اشتغال آفرینی و جلوگیری از خام فروشی در معدن دست یابیم ضمن اینکه می توانیم تکمیل زنجیره ارزش و نوسازی تجهیزات را انجام دهیم.

وی گفت: از آنجا که نگاه در اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت های داخلی است باید از ظرفیت های داخلی در بخش معدن به نحو مطلوب استفاده کنیم.

بهرامن اضافه نمود : در حوزه معدن باید قوانین و مقررات را مطابق کشورهای معدن خیز داشته باشیم تا سرمایه گذاری خارجی جذب گردد و نگاه قوانین و مقررات ما باید جذب سرمایه باشد.

وی اضافه نمود: سرب و روی ، مس ، آلومینیوم و طلا از حوزه های معدنی است که به راحتی می توانیم سرمایه های خارجی را جذب کنیم ضمن اینکه در حوزه اکتشاف هم سرمایه گذاران خارجی می توانند راحت ورود نمایند.

بهرامن با بیان اینکه نباید از فرآوری در معدن غافل شد ، گفت: عمده کشورهایی که ذخایر معدنی انها رو به خاتمه است در کشورهایی مانند ایران که دارای ذخایر بی شمار معدنی است با هدف فرآوری سرمایه گذاری می نمایند که باید در این بخش از فرصت های پیش رو استفاده کنیم.

وی اضافه نمود: نیازمند جایگزینی فناوری های جدید با فناوری های قدیمی در معادن و صنایع معدنی خود هستیم و اگر با وضع موجود بخواهیم در بازارهای رقابتی حضور یابیم نباید انتظار داشت که حتی در خاتمه 1404 بتوانیم سهمی در بازارهای جهانی داشته باشیم زیرا طبق سند چشم انداز به ظرفیت فراوری 55 میلیون تن می رسیم که حدود 40 میلیون تن مازاد مصرف داخلی است و به ناچار باید به بازارهای جهانی راه یابد که نیازمند استفاده از فناوری های جدید است.

بهرامن با بیان اینکه بازار به دنبال جنس مطلوب با قیمت مناسب است ، اضافه نمود : در این بازار رقابتی که انرژی راحت و نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده داریم و منابع معدنی ما نیز کافی است چرا باید قیمت تمام شده ما بالا باشد؟ پس نقص ما مدیریت است که باید این مدیریت را اصلاح کنیم.

منبع: تسنیم

به "دیگران برای شورابه معدنی برنامه دارند ولی ما برای معدن نه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیگران برای شورابه معدنی برنامه دارند ولی ما برای معدن نه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید