60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)

به گزارش وبلاگ آلونک، تا چندی پیش برای فراگیری تکنیک های عکاسی باید سال ها جور استاد می کشیدیم و به هر دری می زدیم تا به کتابی دست یابیم و هنر عکاسی خود را ارتقاء دهیم. پس از آن تازه اول داستان یادگیری فوت و فن های ریز و به قولی فوت کوزه گری آغاز می شد که فراگیری آن مستلزم صرف سال ها تجربه و هزینه بود. اما امروزه به دلیل پیشرفت عکاسی دیجیتال و افزایش امکانات و تنظیمات مختلف، بر خلاف تصور عموم عکاسی بسیار پیچیده تر و دقیق تر شده است.

60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)

با کمک منبع بسیار فوق العاده اینترنت و دسترسی کم هزینه و حتی رایگان به تکنیک های عکاسی و سال ها تجربه عکاسان حرفه ای، یادگیری ترفندهای عکاسی بسیار آسان است. با وبلاگ آلونک همراه شوید تا در چند مقاله، 60 فوت کوزه گری بسیار مفید را در عکاسی دیجیتال بیاموزید.

مقاله مرتبط:

43- به دنبال موقعیت خورشید بگردید

چه زمانی که از مناظر عکاسی می کنید و چه پرتره های فضای بیرونی، موقعیت خورشید نقشی تعیین کننده دارد. پس با کمک وبسایت ها و نرم افزارهایی از جمله تقویم نجومی عکاسی (The Photographers Ephemeris) ، همیشه بررسی کنید که خورشید کجا خواهد بود. در غیر این صورت وقتی به مکان مناسب می روید خواهید دید که خورشید پشت ساختمان یا کوه رفته یا در زاویه نامناسب می تابد.

44- پس زمینه خودتان را بسازید

وقتی از گیاهان و گل ها در محیط بیرونی عکاسی می کنید، سعی کنید سطح دوربین را اندازه بخش اصلی آنها پایین بیاورید (کاری که با چشم ها در عکاسی پرتره می کنیم). ولی بسیار پیش خواهد آمد که به دلیل بودن در جنگل یا نداشتن شرایط نوری و پس زمینه مناسب، تصاویری که می خواهید بدست نمی آید. برای حل این مساله می توانید با کمک دریافت از پنل های دو طرفه که یک طرفش رفلکتور روشن و طرف دیگرش جاذب نور تیره است، شرایط نور و پس زمینه ای بدون درهم ریختگی را داشته باشید. این پنل ها وقتی در حال استفاده نیستند نیز فضای زیادی را اشغال نمی کنند. فقط مراقب باشید که جاذب نور فاصله کافی را داشته باشد تا بافت سطحش واضح نباشد.

45- یک خنثی کننده ساده و ارزان که بتوانید همه جا حملش کنید بسازید

عکاسان ماکرو دوست دارند سوژه نور کافی ولی در سایه (غیر مستقیم ) داشته باشد تا بتوانند تمام جزئیات را ثبت کنند. برای این کار در یک روز آفتابی لازم است به سایه مجاور آفتاب بروید یا با کمک یک خنثی کننده نور شدید (Diffuser) شرایط مشابه را ایجاد کنید. به جای خرید یک خنثی کننده نور از بازار، از ترفند عکاس طبیعت نیال بنوی یعنی استفاده از یک قطعه پلاستیک فشرده پلی-پروپیلین استفاده کنید: - یکی از مزایای این صفحات این است که با تغییر زاویه نگهداری آن در دستتان، درجه تیرگیش نیز تغییر می کند. بهتر است نوع سفید نیمه شفاف آن استفاده شود. - آن ها به تراکم خنثی کننده های متراکم چپقی نیستند ولی بسیار ارزان ترند و می توانید از هر نوشت ابزار فروشی آنها را تهیه کنید. وقتی من از فلش استفاده می کنم مطمئن می شود که فاصله ی خنثی کننده تا فلش دو برابر فاصله آن با سوژه باشد (فاصله فلش تا خنثی کننده= دو برار فاصله خنثی کننده تا سوژه)

46- می توانید جلوی از دست دادن لوازم جانبی دوربین را بگیرید

فرقی نمی کند چقدر عکاس حواس جمعی باشید. در هر حال در طول هر دوره عکاسی حداقل یکی از لوازم جانبی خود را گم می کنید. درپوش روی لنز و کارت مموری ها پیروز ترینِ فراری ها هستند. شاتر های کنترل از راه دور نیز همین داستان را دارند. موضوع وقتی دردناک تر است که می خواهید لوازم جانبی اصلی را که معمولا قیمت های احمقانه ای دارند دوباره بخرید. یکی از راه های به تعویق انداختن این فاجعه حتمی!، علامت گذاری آنها با برچسب ها و نوار چسب های رنگی است تا وقتی آن ها را زمان عکاسی درجاهایی مثل طبیعت، روی زمین و زیر بوته ها انداختید، راحت تر دیده شوند.

47- نوع در دست دریافت دوربین برای سرعت های شاتر پایین تر را تمرین کنید

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که خواستید با سرعت های پایین ترِ شاتر عکاسی کنید ولی سه پایه نداشتید، می توانید دوربین را با کمک دریافت از محیط اطرافتان ثابت در دست بگیرید. به سادگی به یک درخت، دیوار، فنس یا هرچیز محکمی تکیه بزنید تا تصاویر واضحی به دست آیند. اگر چنین جایی در دسترس نبود، روی زمین بنشینید و آرنج ها را روی زانو ها قرار داده تا شرایط با ثبات تری در نگهداشتن دوربین داشته باشید

48- برای ثبت تصاویر شارپ تر از بند دوربین استفاده کنید

بند دوربین را چند بار دور مچ دستتان بپیچید تا دوربین روی کف دستتان محکم شود. این کار باعث افزایش ثبات و امنیت دوربینتان می شود. همچنین می توانید بند دوربین را روی بازو محکم کرده و دوربین را بکشید تا در جا هایی که جسم محکمی برای تکیه دادن نیست، بتوانید ثبات بیشتری به دوربین خود بدهید با وبلاگ آلونک درمقاله های بعدی همراه باشید. منبع : Digital Camera World

منبع: کجارو

به "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید