50 هکتار مرتع سوخته

به گزارش وبلاگ آلونک، فرحناز چراغی - کرمانشاه- خبرنگار: هفته گذشته، آتش سوزی در جنگل های پاوه روزهای تلخی را رقم زد و تصاویری که از سوختن حیوانات و درختان منطقه و نیز آسیب دیدن فعالان محیط زیستی منتشر شد، بسیار تاثر برانگیز بود.

50 هکتار مرتع سوخته

در آتش سوزی بیستم مرداد جنگل های پاوه، بر اساس گفته رئیس اداره منابع طبیعی، 50 هکتار از مراتع و جنگل های ملی پاوه در آتش سوخت و در این حریق 9 نفر مصدوم شدند.

  • همزمانی آتش و باد

مدیرعامل انجمن ژیوای در این باره به وبلاگ آلونک می گوید: آتش از ضلع های شرقی و غربی منطقه بیستم مرداد شروع شد و به دلیل همزمانی با وزش باد شدید بر سختی مهار آن اضافه شد. پیغام حسن زاده می گوید: در این آتش سوزی مهیب بین 150 تا 200 هکتار از املاک و باغ های شخصی و جنگل های منطقه در آتش سوخت.

این فعال محیط زیست درباره اعلام مساحت 50 هکتاری جنگل سوخته شده توسط منابع طبیعی نیز این گونه شرح می دهد: منابع طبیعی در محاسبه آتش سوزی ها فاکتورهای خاص خود را دارد، وگرنه میزان آتش سوزی بیشتر از این بود. حسن زاده با اشاره به مصدومیت 9 نفر از اعضای انجمن ژیوای نیز می گوید: این افراد جزو اعضای اصلی انجمن و تیم اول بودند که تا ساعت 6 صبح در حال خاموش کردن آتش در منطقه بودند و مصدوم شدند. علت حریق هنوز معلوم نیست اما با توجه به این که هنگام غروب این اتفاق افتاده گرمای هوا، آفتاب و شیشه های ذره بینی نمی تواند علت حادثه باشد. اما به احتمال زیاد این حریق بر اثر عامل انسانی اتفاق افتاده است. عمدی و غیرعمدی بودن این حادثه نیز معین نیست.

  • کمبود امکانات برای خاموش کردن حریق

این فعال محیط زیستی با اشاره به کمبود امکانات برای خاموش کردن حریق در جنگل می افزاید: تیم اول همواره به صورت اورژانسی پای کار است و امکانات کمی همراه دارد و تیم دوم امکانات و تجهیزات را به همراه می برد. مدیرعامل انجمن ژیوای با اعلام این خبر که مصدومیت ها جزئی و همه مصدومان حادثه در وضعیت سلامت جسمی قرار دارند، اضافه می نماید: در هر حریقی حداقل 2 مصدوم داریم و این طبیعی است. مصدومان این حادثه نیز مشکل جدی نداشتند و میزان صدمات سطحی و درمان به صورت سرپایی انجام شد. وی می افزاید: جمعیت زیادی از مردم پای کار آمدند و در کنار منابع طبیعی و انجمن در اطفای حریق نقش ویژه ای داشتند.

حسن زاده با بیان این که از نوع رفتار ادارات مربوطه انتقاد می نماید و می گوید: بعضی انجمن را یک رقیب و موازی با کار خود می دانند. ما تنها مکمل رسالت آنها هستیم. این جو انجمن را اذیت می نماید و باعث می گردد گاهی کار پیش نرود. از مسئولان انتظار داریم انجمن را مکمل خود در فعالیت و

رسالتشان بدانند. وی اشاره به تعداد اعضای انجمن نیز دارد و اضافه می نماید: انجمن ژیوای 300 عضو اصلی و 600 عضو ثبت نامی دارد. مدیرعامل انجمن ژیوای در ادامه به آماری درباره آتش سوزی در جنگل های منطقه می پردازد و می گوید: در مجموع از ابتدای سال 98 تاکنون 800 هکتار جنگل ها، مراتع پاوه دچار حریق شده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

  • لزوم آماده باش و آموزش اهالی روستا

برهان الدین ولدبیگی از فعالان محیط زیستی پاوه هم درباره آتش سوزی اخیر در منطقه می گوید: حداقل ده ها هکتار از مراتع مشجر دامنه های جنوبی کوهستان شاهو واقع در نزدیکی شهر پاوه و روستاهای دوریسان، چورژی و نسمه در ساعات پایانی روز 20 و ساعات اولیه روز 21 مرداد، طعمه حریق شد. وی می افزاید: این آتش سوزی که هنوز علت شروع آن نامعین است، در شرایطی روی داد که باد شدیدی می وزید و امکان مهار و کنترل حریق را سخت تر می کرد.

این فعال محیط زیست با قدردانی از افراد داوطلب ساکن در روستاهای در معرض حریق می افزاید: جا دارد از اعضای انجمن ژیوای پاوه، نیروهای اداره منابع طبیعی شهرستان پاوه، کارکنان آتش نشانی پاوه و سایر دست اندرکاران سپاسگزاری کنم. این فعال محیط زیست درباره جراحات وارده به مصدومان این حادثه نیز می گوید: مصدومیت سطحی بود و شرایط به وجود آمده نیز بر اثر شدت گرمای آتش، خستگی، کمی آبی و تنگی تنفس بود. ولدبیگی در ادامه یک پیشنهاد نیز می دهد: بارها این پیشنهاد را به ادارات مربوطه داده ایم که برای هر روستا چند نفر از اهالی با همه امکانات در حالت آماده باش حضور داشته باشند تا هنگام وقوع حادثه بلافاصله در محل حاضر شوند و حریق در سریع ترین زمان ممکن خاموش گردد.

  • هنوز برآورد دقیقی انجام نشده است

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان این که هنوز برآورد دقیقی از حریق اخیر در منطقه پاوه انجام نشده است، می گوید: تیم بررسی در حال محاسبه میزان خسارات وارده هستند که در اولین فرصت اعلام خواهد شد. فرشید سنجری با اشاره به این که از ابتدای سال تا 13 مرداد به جز آتش سوزی های اخیر حدود 40 فقره حریق در جنگل های و مراتع استان اتفاق افتاده است که در آن 120 هکتار عرصه منابع طبیعی، جنگل و مرتع در آتش سوخته است.

وی اضافه می نماید: از این میزان 5 فقره آتش سوزی در جنگل های منابع طبیعی با 14 هکتار، مرتع مشجر 17 مورد با 55 هکتار، 17 مورد مرتع با 51/5 هکتار در آتش سوخت. سنجری بیان می نماید: در 110 نقطه بحرانی از جنگل های استان که تدابیر ویژه برای کاهش آتش سوزی در آن داشتیم، نسبت به سال گذشته با 48 درصد کاهش آتش سوزی روبه رو بودیم. وی می گوید: در مناطق مرتعی افزایش آتش سوزی داشته ایم که میزان آن محاسبه نشده است.

  • اهمیت جنگل های استان

فرشید سنجری، جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه به اهمیت جنگل های استان از نظر احیا و مراقبت اشاره می نماید و می افزاید: مناطق بحرانی حریق در استان شناسایی شده است. طی بررسی حریق های مهم اتفاق افتاده در سطح عرصه های منابع طبیعی کرمانشاه در 5 سال گذشته، 110 نقطه بحرانی حریق شناسایی و بر اساس اولویت ها نقشه مدیریت حریق این استان تهیه شده است.

وی با بیان این که با شروع فصل گرما از خردادماه شروع آتش سوزی ها را در نقاط مختلف استان کرمانشاه بوده است، می گوید: تا امروز بیشترین آتش سوزی ها از مناطق گرمسیری استان از جمله قصر شیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب بوده است. این مسئول اضافه می نماید: بیش از 90 درصد آتش سوزی ها عامل انسانی دارد و سهم بسیار زیاد آن مربوط به کشاورزان و سوزاندن پسچر مزارع است.

منبع: همشهری آنلاین

به "50 هکتار مرتع سوخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 هکتار مرتع سوخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید