کاهش 12 درصدی حجم مبادلات مرزی کردستان

به گزارش وبلاگ آلونک، معاون هماهنگی امور مالی و توسعه منابع استاندار کردستان، توسعه صادرات را راهبرد اصلی کشور دانست و کاهش 12 درصدی حجم مبادلات مرزی کردستان را قابل توجه اظهار داشت.

کاهش 12 درصدی حجم مبادلات مرزی کردستان

به گزارش وبلاگ آلونک، حسین فیروزی امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کردستان، اضافه نمود: حجم کل مبادلات مرزی نسبت به شرایط موجود کشور قابل قبول است.

وی اضافه نمود: خارج کردن صندلی سوخت از مرز باشماق یکی از مصوبات امروز جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کردستان است.

فیروزی، مدیریت مرزهای استان را به صورتی درست دانست که تجار و بازرگانان را به خود جذب کند و به معنای واقعی توسعه صادرات در استان صورت گیرد.

وی، مرز را مکانی برای عبور و مرور عنوان نمود و ایجاد هرگونه فرآیندی در مورد مبادلات مرزی را منوط به احداث آن مرکز در خارج از محوطه مرز باشماق اعلام نمود.

معاون هماهنگی امور مالی و توسعه منابع استاندار کردستان، نبود بسته بندی محصولات کشاورزی را عامل ارزان فروشی محصولات کشاورزی فراوری داخل در بازار عراق عنوان نمود و بر ضرورت ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی صادراتی در آینده تاکید نمود.

وی، احداث خاتمهه صادرات خاص میوه را در مریوان را در راستای اهداف بلند مدت ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی صادراتی اعلام نمود.

فیروزی با اشاره به برگزاری نمایشگاه فراوریات داخلی در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در آبان ماه سالجاری از اتاق بازرگانی خواست تا نسبت به دعوت فراورینمایندگان استان کردستان در درجه اول و سپس سایر فراورینمایندگان ملی اقدام نمایند.

صادرات کردستان 10 درصد رشد داشته است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به آمارهای 5 ماهه نخست سالجاری و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حجم صادرات استان کردستان را 276 میلیون دلار عنوان نمود که رشد 10 درصدی را نشان می دهد.

به گزارش وبلاگ آلونک، محمد دره وزمی امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کردستان با اشاره به کاهش 9 درصدی صادرات کل کشور در 5 ماهه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حجم صادرات کل کشور را 18.7 میلیارد دلار اعلام نمود .

وی عمده صادرات کشور را به کشورهای چین، عراق ، امارات، ترکیه و افغانستان ذکر کرد و اضافه نمود: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی کشور 394 دلار است که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان اعلام کرد: 80 درصد برنامه های صادراتی کشور تحقق یافته است.

دره وزمی با بیان اینکه صادرات استان کردستان در 5 ماهه نخست امسال 276 میلیون دلار بوده و 10 درصد افزایش پیدا نموده است گفت: 99 درصد صادرات کردستان به کشور عراق بوده است که 7 درصد واردات کل کشور عراق را صادرات استان کردستان به این کشور تشکیل می دهد.

وی اعلام نمود: انواع روغن، سیب تازه، گوجه و خیار، بستنی و غیره از جمله اصلی ترین کالاهای صادراتی استان کردستان به کشور عراق است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به تحقق 80 درصدی برنامه های صادراتی، سهم صادرات استان کردستان را 1.6 دهم درصد سهم کل کشور عنوان نمود که نسبت به سال گذشته افزایش 3 دهم درصدی داشته است .

وی از کاهش 11 درصدی سهم صادرات گمرکات استان کردستان در مقایسه با سهم کل گمرکات کشور که از مرز باشماق صورت می گیرد، اطلاع داد.

دره وزمی سهم واردات کشور را 17.7 میلیارد دلار دانست که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 7 درصدی داشته است و ادامه داد: ارزش هر تن کالای وارداتی 1256 دلار بوده که کاهش 7 درصدی داشته است.

دره وزمی واردات 5 ماهه نخست سالجاری از مرزهای استان را 14.3 میلیون دلار را اعلام نمود که 26 درصد کاهش واردات را نشان می دهد.

وی عمده واردات استان کردستان را از کشورهای عراق، سوئیس، اتریش و ترکیه و عمده محصولات وارداتی را آلومینیوم، قطعات و ماشین آلات و ضایعات عنوان نمود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: سهم واردات استان کردستان از کل کشور 8 صدم درصد بوده است .

وی در خاتمه حجم ترانزیت کل استان کردستان را یک میلیارد و 755 میلیون دلار اعلام نمود که نسبت به سال گذشته 14 درصد کاهش داشته است.

مجموعه های مرتبط با مرز باید در جهت کاهش خواب کامیون ها فعالیت نمایند

استاندار کردستان برای جابه جایی صندلی سوخت داخل مرز باشماق که کار مبادلات مرزی را به تاخیر انداخته بود قول مساعد داد و اعلام نمود که با هر فعالیتی که در مبادلات مرزی خللی به وجود آورد موافق نیست.

به گزارش وبلاگ آلونک، بهمن مرادنیا ظهر امروز (23 شهریور ماه) در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کردستان با اشاره به ضرورت توجه به منافع ملی در بحث صادرات اظهار کرد: کشور ترکیه به دلیل داشتن محصولی با کیفیت مناسب، بسته بندی مناسب، بازاریابی و در نهایت قیمت مناسب توانسته قسمت عمده ای از بازار عراق را به خود اختصاص دهد.

وی ایجاد هرگونه فرآیند استانداردسازی را با شرط تسریع در کار صادرات و نداشتن هزینه اضافی برای تجار بلامانع دانست.

استاندار کردستان، اتاق بازرگانی را موظف به پیگیری جدی حضور فراورینمایندگان ایرانی در نمایشگاه سلیمانیه اقلیم کردستان عراق کرد و این نمایشگاه را فرصتی مناسب برای ارتباط با سایر تجار عراقی عنوان نمود.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی باید مسائل مربوط به صادرات را به صورت خاص پیگری کند اضافه نمود: نباید در اینگونه جلسات انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه برویم بلکه باید روی خود مسائل تمرکز کنیم تا صادرات استان کاهش نیابد.

مرادنیا، طرح یک سری از مقررات حوزه مرزی و صادرات را در هیئت مقررات زدایی، در صورت دست و پاگیر بودن بلامانع دانست.

وی ادامه داد: با هر فعالیتی که در کار مبادلات مرزی خللی به وجود آورد موافق نیستیم و همه مجموعه های مرتبط با مرز استان، باید در جهت کاهش خواب کامیون ها در مرزهای کردستان فعالیت نمایند.

استاندار کردستان از قول مساعدت برای برداشتن صندلی سوخت داخل مرز باشماق اطلاع داد و یادآور شد: در رابطه با ایجاد سردخانه در مرز باشماق، اداره راه و شهرسازی تعدادی سوله خالی را برای ایجاد سردخانه موقت میوه و تره بار در نظر بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش 12 درصدی حجم مبادلات مرزی کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 12 درصدی حجم مبادلات مرزی کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید