چوب حراج بر یک خانه تاریخی 150 ساله در قزوین

به گزارش وبلاگ آلونک، روز پنجشنبه 7 آذرماه در یکی از سایت های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین منتشر شد. عکس های انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی باارزش اما گمنام در سطح شهر داشت که در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

چوب حراج بر یک خانه تاریخی 150 ساله در قزوین

به گزارش وبلاگ آلونک به نقل از ایسنا، در تمام جهان برای حفظ خانه های قدیمی که قدمت و تاریخ کشورشان را نشان می دهد کوشش فراوانی می گردد اما متأسفانه این موضوع در بعضی از شهرها گاه دستخوش اموری می گردد که نتیجه آن افتادن بولدوزرهای بعضی سودجویان به جان این خانه های قدیمی و تاریخی برای تخریب و تبدیل این خانه ها به برج ها و خانه های چندطبقه است که هر کدامشان نشان از تاریخ و معماری یک دوره دارد.

روز پنجشنبه 7 آذرماه در یکی از سایت های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین منتشر شد. عکس های انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی با ارزش اما گمنام در سطح شهر داشت که در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

طبق توضیحات ارائه شده در این سایت این خانه دوران قاجاریه دارای سند شش دانگ با حدود 480 متر زیربنا با اسکلت کلی سالم که عمده درب ها و نقش نگار دیوارها سالم است در بافت تاریخی قزوین واقع شده ولی احتیاج به بازسازی دارد؛ دارای اتاق میهمان، شاه نشین، چند اتاق با درب های قدیمی و ارسی چشمگیری در بنای خانه و زیرزمین و حیاطی با درخت های تنومند قدیمی است.

موضوع وقتی جالب تر می گردد که مالک این خانه تأکید نموده اگر نخواستید از فضای سنتی خانه بهره مند شوید با توجه به موقعیت خانه امکان ساخت وساز تراکم سه طبقه وجود دارد و از این حیث هم ارزشمند است!؛ حال سؤال اینجاست چرا خانه ای با این ارزش چنین سرنوشتی پیدا نموده است؟!

  • از این خانه ها در شهر زیاد است!

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ذکر شده در این آگهی تماس گرفتیم و با معرفی خود به عنوان یک خریدار جویای اصل مطلب شدیم؛ مالک بنا گفت: این خانه قدیمی مربوط به دوره قاجاریه است که قدمتی در حدود 150 سال دارد، این خانه در کوچه سمت خیابان منتظری واقع است و فاصله چندانی با خیابان تبریز ندارد.

وی در مورد ویژگی های این خانه گفت: این خانه دو اتاق 20 متری و یک اتاق شاه نشین به اندازه حدود 50 متر به سبک قدیم دارد که گچ کاری منحصربه فردی دارد، هم چنین چهار زیرزمین و حدود 300 متر نیز حیاط دارد.

این مالک خانه دوره قاجاریه عنوان نمود: بازسازی این خانه هزینه ای حداقل 700 میلیون تومان احتیاج دارد و در آگهی هم ذکر نموده ایم که اگر بتواند بحث بازسازی را دنبال کند که این اتفاق خیلی خوبی است و از تخریب آن جلوگیری می گردد در غیر این صورت مجبور هستیم این خانه را به کسی بدهیم که آن را تخریب کند.

وی در مورد این که آیا میراث فرهنگی مانعی برای فروش این خانه نیست، گفت: در شهر از این گونه خانه ها زیاد داریم و مسئله ای در این خصوص نیست چراکه ثبت هم نشده است و به دلیل عدم حمایت میراث فرهنگی این خانه ها در حال از بین رفتن است.

  • تخریب خانه های تاریخی شبیه یک شوخی است

برای پیگیری این موضوع به سراغ مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین رفته و از وی در این زمینه پرسیدیم. علیرضا خزائلی اظهار کرد: خریدوفروش خانه های تاریخی جزء حقوق مالکان است اما مجوز ساخت برای آنها تحت هیچ شرایطی توسط دستگاه های متولی صادر نخواهد شد.

وی با بیان این که از همکاران خود خواسته ام از روی عکس های منتشر شده این موضوع را پیگیری نمایند تا این خانه شناسایی گردد، اضافه نمود: موضوعات آگهی در سایت های فروش آنلاین با موضوعات مختلف خبرساز می گردد؛ وقتی فیلتری در این زمینه وجود ندارد بی شک باید شاهد چنین تبعاتی باشیم.

خزائلی توضیح داد: بحث تخریب این گونه خانه غیرممکن و بیشتر شبیه شوخی است و هیچ کدام از مراجع صدور پروانه به طور قطع اجازه تخریب این بنای تاریخی را نخواهند داد.

مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین خاطرنشان کرد: بحث خرید بناهای تاریخی وظیفه اصلی میراث فرهنگی نیست و ما به دنبال احیای این خانه ها هستیم از این رو مشوق های خوبی را برای ترغیب مالکان جهت مرمت بنا داریم مثل بند دال تبصره 10 قانون بودجه 98 یا قراردادهای مشارکتی که تا 50 درصد هزینه های مرمتی را تقبل می کنیم؛ همچنین بسته های متنوع حمایتی داریم تا مالکین برای مرمت و احیاء بناها ترغیب شوند.

بی شک حفظ و احیاء خانه های تاریخی که هر کدام از آنها نمادی از تاریخ شهر و دیار ماست بسیار لازم است، در حال حاضر در حدود 70 خانه تاریخی در شهر قزوین به ثبت رسیده اما طبق شواهد هنوز بسیاری از خانه های تاریخی قزوین گمنام باقی مانده اند و چوب حراج بر آنها زده می گردد. احتیاج است سازمان میراث فرهنگی استان به عنوان متولی امر پیگیر ثبت این خانه ها گردد تا دیگر شاهد چنین رخدادهایی نباشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "چوب حراج بر یک خانه تاریخی 150 ساله در قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوب حراج بر یک خانه تاریخی 150 ساله در قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید