نشست اتحادیه اروپا برای جلوگیری از نفوذ مالی پکن

تهران - خبرنگاران - اتحادیه اروپا روز شنبه اظهار داشت به منظور جلوگیری از نفوذ مالی چین در کشورهای عضو این اتحادیه، درحال تدوین راهبرد دفاعی است تا نشست مشترکی در همین زمینه برگزار کند.

نشست اتحادیه اروپا برای جلوگیری از نفوذ مالی پکن

به گزارش شنبه شب خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه از بروکسل، سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز 21 مارس (دوم فروردین ماه سال آینده) در نشستی به آنالیز سیاست های مربوط به جلوگیری از نفوذ مالی چین در این اتحادیه می پردازند.

این نشست بخشی از دیدارهای بلندپایه در اروپا پیش از سفر شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به ایتالیا و فرانسه و نشست سران اتحادیه اروپا با چین در روز 9 آوریل خواهد بود.

کندی گشایش اقتصاد چین به روی اروپا، افزایش تملک ها در بخش های حیاتی اروپا توسط چینی ها، فشار آمریکا برای کاهش توجه به این کشور به خاطر ترس از جاسوسی ، موجب شده است تا خوش بینی اتحادیه اروپا درباره رابطه با چین به یاس تبدیل گردد.

در همین ارتباط، چندی پیش آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان تاکید نمود که اروپایی ها برای آنکه بخواهند شرکت هایشان نقش کلیدی در سطح دنیای داشته باشند، باید در سیاست های رقابت مالی خود بازنگری نمایند.

مرکل گفت: من نسبت به مواضع اتحادیه اروپا در خصوص رقابت مالی در دنیا تردید دارم. اکنون به این فکر می کنم که آیا امکان دارد اروپا بتواند به بازیگری دنیای در این حوزه تبدیل گردد؟

نشست مقامات اروپا برای تدوین راهبردی دفاعی برابر چین بعد از آن برگزار می گردد که مقامات این اتحادیه توافق برای ایجاد یک شرکت راه آهن که امکان رقابت با چین را داشت، لغو کردند.

قرار بود شرکت های آلستوم فرانسه و زیمنس آلمان با یکدیگر ادغام شوند تا به عنوان یک شرکت بزرگ در مقابل شرکت سی آر آر سی (CRRC) چین، در عرصه های بین المللی فعالیت گسترده ای داشته باشد.

اروپا، بویژه آلمان در نظر دارد با گسترش فعالیت شرکت های خود در سطح بین الملل، از نفوذ شرکت های چینی در زمینه های مختلف جلوگیری کند.

تجارت، سرمایه گذاری، تبادلات میان نیروی انسانی، ابداعات، تحولات اقلیمی، دنیای شدن و همکاری در سازمان تجارت دنیای همگی از قلمروهایی است که چین و اروپا روی آن کار می نمایند و در نشست های بین المللی اخیر توافق هایی در این زمینه ها بدست آورده اند.

البته چین نیز انتقادهایی از اتحادیه اروپا دارد، بخصوص اینکه اروپا بر اساس بعضی ملاحظات مالی از ورود کالاهای چینی بخصوص تولیدات فولادی به اروپا جلوگیری می نماید و یا تعرفه های سنگینی بر روی بعضی کالاهای چینی در نظر می گیرد.

چین این اقدامات را مصداق حمایت گرایی تجاری یکجانبه دانست و از اروپا می خواهد به قوانین سازمان تجارت دنیای پایبند باشد.

اتحادیه اروپا به دنبال معاهده دو جانبه سرمایه گذاری با پکن است تا راه را برای شرکت های اروپایی در انجام معاملات تجاری با چین هموار کند و این نشان می دهد دو طرف کوشش های خود را برای کنار گذاشتن اختلافات به شکل قابل توجهی افزایش داده اند.

شبد**9041**9122

منبع: ایرنا

به "نشست اتحادیه اروپا برای جلوگیری از نفوذ مالی پکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست اتحادیه اروپا برای جلوگیری از نفوذ مالی پکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید