محقق ایرانی محاسبات انیشتین را درباره سرعت نور به چالش کشید

به گزارش وبلاگ آلونک به نقل از آسوشیتدپرس، مدت هاست که تصور می گردد نظریه سرعت نور خلاءهایی دارد. اگر این خلاءها ثابت گردد، احتمالا تمام آنچه که دانشمندان درباره دنیا تصور می کردند نیز تغییر خواهد نمود.

محقق ایرانی محاسبات انیشتین را درباره سرعت نور به چالش کشید

براساس نظریه کنونی سرعت نور بنیادین حدود 186282 مایل برثانیه است و هیچگاه تغییر نمی کند. این ایده در حقیقت بنیان بسیاری از مفاهیم مهم در فیزیک به شمار می آید. همچنین پایه درک انسان درباره بخش هایی از کهکشان مانند انفجار بزرگ را نیز تشکیل می دهد.

اما طبق نظریه جدیدی که دکتر جائو ماگوییتو از کالج امپریال لندن و دکتر نیایش افشردی از موسسه پریمتر کانادا ارائه نموده اند، در ابتدای ظهور دنیا، سرعت نور بسیار بالاتر از سطح کنونی بوده است. این سرعت مربوط به اشعه هایی است که مدت کوتاهی پس از انفجار بزرگ منتشر شدند. برای اثبات این موضوع باید امواج میکرو دنیای (CMB) را آنالیز کرد. این امواج در حقیقت اشعه هایی هستند که مدت کوتاهی پس از انفجار بزرگ منتشر شدند و در حقیقت تصویر اولیه از دنیا موجود را خلق کردند.

ساختارهای دنیا مانند کهکشان ها همه از افت و خیز چگالی ها در اوایل پیدایش دنیا ساخته شده اند و اکنون تاثیر آن ها در CMB به جای مانده است.

با اندازه گیری این چگالی ها می توان یک شاخص طیفی ایجا کرد. البته دانشمندان هنوز مشغول کار روی آن هستند.

اگر فرضیه جدید درست باشد و سرعت نور در مدت کوتاهی پس از انفجار بزرگ بیشتر باشد، شاخص طیفی عدد دقیق 0.96478 خواهد بود اما تخمین های کنونی از شاخص طیفی رقمی نزدیک و حدود 0.968 هستند.

ماگوییتو در این باره می گوید: نظریه ای که ما در سال 1990 ارائه کردیم اکنون آماده است و پیش بینی های قابل آزمایشی نیز فراهم شده است. اگر در آینده نزدیک این ارقام تایید شوند، احتمالا نظریه جاذبه انیشتین هم تغییر خواهد نمود. ایده متغیر بودن سرعت نور هنگام ارائه بسیار رادیکال بود اما اکنون با یک پیش بینی دقیق عددی، فیزیکدانان می توانند آن را آزمایش نمایند.

به گزارش وبلاگ آلونک، دکتر نیایش افشردی مدرک کارشناسی خود را در رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف کسب کرد و اکنون نیز یکی از اخترفیزیکدانان موسسه فیزیک نظری پریمیتر و استاد دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه واترلوی کانادا است. دکتر افشردی در سال گذشته نیز جایزه سوم کیهان شناسی بوکالتر (The Buchalter Cosmology) را دریافت کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "محقق ایرانی محاسبات انیشتین را درباره سرعت نور به چالش کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی محاسبات انیشتین را درباره سرعت نور به چالش کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید