لزوم قانونمندی انتخابات شورایاری ها با پیگیری های شورای عالی استان ها و دولت

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم پیگیری شورای عالی استان ها و دولت برای قانونمندتر کردن انتخابات شورایاری ها تاکید نمود.

لزوم قانونمندی انتخابات شورایاری ها با پیگیری های شورای عالی استان ها و دولت

به گزارش خبرنگاران، محسن هاشمی در نشست چهار دوره فعالیت شورایاری ها و مشارکت اجتماعی در شهر تهران که در محل ایوان شمس برگزار گردید گفت: برای انجام هر ارزیابی باید ابتدا پارامترهای ارزیابی تعیین گردد که در حوزه ارزیابی شورایاری ها هنوز چنین پارامترهای تدوین نشده است. در حقیقت پارامتری برای ارزیابی موفقیت شورایاری ها وجود ندارد اما حس خوبی از حضور شورایاری ها در محلات وجود دارند.

وی اضافه نمود: هنگامی که برای بازدید به محلات مختلف شهر تهران می رویم حضور شورایاری ها باعث شده به سرعت مسائل محلات و منطقه به ما منتقل گردد البته ارتباط شورایاری ها در این دوره از شورا بسیار کم بوده اما وجود شورایاران در مناطق حس خوبی را ایجاد نموده که امیدواریم با ساماندهی وضعیت شورایاران در منطقه بهتر هم بگردد.

وی ادامه داد: شورایاری ها بیشتر با مناطق خود کار می نمایند و با سطوح بالاتر کاری ندارند البته در پیگیری مسائل شاید پیگیری از پایین به بالا بهتر باشد مثلاً اگر ما موضوعی به شهردار تهران ارجاع دهیم ممکن است زمان زیادی برای پیگیری آن احتیاج باشد و یا به نتیجه نرسد اما اگر مستقیم موضوع را به شهرداران مناطق منعکس کنیم خیلی اثرگذارتر و سریع تر به نتیجه می رسد که تقصیر این موضوع نیز به گردن بورکراسی در شورا و یا شهرداری تهران است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگر صبحتهای خود به موضوع به انتخابات شورایاری ها اشاره نموده و اضافه نمود: متأسفانه دولت و وزارت کشور باید به صورت لایحه ای قانون انتخابات شورایاری ها را به مجلس می بردند و این موضوع را قانونمند می کردند که چنین نشده است چهار دوره از شورایاری ها اجرا شده و در آستانه برگزاری انتخابات پنجمین دوره ناگهان نامه ای به دست ما می رسد که این موضوع غیرقانونی است و تا به تصویب نرسیده است نمی توانیم این انتخابات را برگزار کنیم این مسئله به صورت قاطع توسط سازمان بازرسی کشور به من به عنوان ریاست شورا اعلام شده است.

وی تاکید نمود: اما جهت قانونی این موضوع نیز دست شورای شهر تهران نیست و یا باید به وسیله شورای عالی استان ها و یا به وسیله وزارت کشور در قالب لایحه ای به مجلس برای تصویب ارسال گردد که متأسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.

هاشمی توضیح داد: ما موضوع انتخابات شورایاری ها را به بحث گذاشتیم و به این نتیجه رسیدم که ستاد شورایاری ها فعال گردد و این انتخابات برگزار گردد البته از استانداری و شورای های عالی استان ها درخواست کردیم جهت قانونی این موضوع پیگیری گردد تا انشالله پس از 16 سال برگزاری این انتخابات قانونمندتر گردد.

ریاست شورای شهر تهران در بخش دیگری از صبحتهای خود خطاب به مجموعه استانداری و فرمانداری تهران درخواست کرد که موضوع انتخابات شورایاری ها به وسیله دولت پیگیری گردد چرا که در نامه سازمان بازرسی کل کشور ذکر شده که هر گونه هزینه کرد برای این انتخابات غیرقانونی است و این خطر وجود دارد که اگر هزینه ای انجام گردد بعداً با جریمه آن بخواهیم این پول را پرداخت کنیم به هر حال تصمیم برگزاری این انتخابات را گرفته ایم و امیدواریم دچار مشکل حقوقی نشویم.

وی ادامه داد: برای شورایاری ها در سایر کشورها این گونه است که ابتدا شورایاری ها در محلات انتخاب می گردد و آنها شورای شهر را انتخاب می نمایند و نهایتاً شهردار به وسیله شورا انتخاب می گردد اما در کشور ما این جهت وجود ندارد ابتدا شوراها انتخاب می گردد و بعد ما انتخابات شورایاری ها را برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: در مورد سیاسی شدن و یا نشدن شورایاری ها نیز نظرات متفاوتی وجود دارد اما تصور من این است که در حال حاضر حداقل شورایاری ها نباید سیاسی شوند چرا که ممکن است میان جناح های مختلف از جمله اصول طلب و اصلاح گر و حتی میان خود اصلاح طلبان نیز اختلافات عمیقی ایجاد نمایند.

وی تاکید نمود: شورایاری ها پس از انتخاب باید به سراغ نخبگان محلات خود بروند و با مشورت آنها مسائل محلات را احصا نمایند و این مسائل را به شهرداران مناطق و شورا منتقل نمایند که با حل آنها رفاه بیشتر شهروندان فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لزوم قانونمندی انتخابات شورایاری ها با پیگیری های شورای عالی استان ها و دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم قانونمندی انتخابات شورایاری ها با پیگیری های شورای عالی استان ها و دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید