صادرات 10 هزار تن سیر از همدان، مساحت گلخانه ها باید به 300 هکتار برسد

به گزارش وبلاگ آلونک، رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: سال جاری بیش از 10 هزار تن سیر در همدان صادر شده در حالی که میزان آن در سال گذشته 4 هزار تن بود.

صادرات 10 هزار تن سیر از همدان، مساحت گلخانه ها باید به 300 هکتار برسد

به گزارش وبلاگ آلونک به نقل از فارس، منصور رضوانی جلال عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در هفته دولت 60 پروژه بخش کشاورزی به مبلغ 282 میلیارد ریال افتتاح می گردد اظهار کرد: این پروژه ها برای 339 نفر اشتغالزایی دارد.

وی با بیان اینکه در هفته جهاد کشاورزی هم 82 پروژه با 72 میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد اضافه کرد: از ابتدای سال یک هزار میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی به بهره برداری رسیده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان بیان اینکه در هفته دولت یک گلخانه 14 هکتاری در نهاوند کلنگ زنی خواهد شد ادامه داد: یک مجتمع گلخانه ای در ملایر به مساحت 68 هکتار به بهره برداری خواهد رسید که در غرب کشور بی نظیر است.

وی با اشاره به اینکه در سند راهبردی سه ساله استان به بخش کشاورزی توجه ویژه ای شده است بیان نمود: فراوری دانه های روغنی و توسعه گلخانه ها در برنامه است.

رضوانی جلال با بیان اینکه باید سالانه 70 هکتار و در سه سال 200 هکتار گلخانه در استان ایجاد گردد اضافه کرد: در تویسرکان باید پیوندک های جدیدی ایجاد کنیم و در فراوری کانال های آبیاری و مرمت قنوات نیز اقداماتی براساس سند توسعه استان انجام گردد.

بیش از 400 هزار تن گندم در استان همدان خریداری شده است

وی به بازدید از شهرستان تاکستان در استان قزوین اشاره نمود و با بیان اینکه طرح باغ های ایستاده در این شهرستان به خوبی انجام داده است ادامه داد: امیدوارم در استان همدان بتوانیم با سرعت بیشتر به طرح باغ های ایستاده بپردازیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه انگور ملایر ثبت دنیای شده است اضافه کرد: ثبت دنیای گردو و سیر در برنامه است و در صورت ثبت دنیای گردو همدان تنها استانی در دنیا است که دو ثبت دنیای در بخش کشاورزی دارد.

وی با بیان اینکه مقدمات ثبت دنیای گردو جلو تر از سیر است توضیح داد: امیدواریم بتوانیم زودتر این کار را به نتیجه برسانیم.

رضوانی جلال در ادامه به خرید تضمینی گندم پرداخت و با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 400 هزار تن گندم در استان همدان خریداری شده است اضافه کرد: خرید گندم همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت پول گندم ها را به خوبی پرداخت نموده است اضافه کرد: 450 میلیارد تومان پول گندم کشاورزان پرداخت و 240 میلیارد تومان مانده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه خرید تضمینی کلزا هم به میزان 6 هزار تن صورت گرفته است اضافه کرد: همه مبلغ خرید تضمینی کلزا در ابتدا پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در کلزا پاشنه آشیل داریم و وابستگی کشور به خارج زیاد است اضافه کرد: 92 درصد دانه روغنی از خارج کشور وارد می شد که این عدد با توسعه کشت کلزا به 86 درصد رسیده؛ اما باز هم وابستگی وجود دارد.

رضوانی جلال با اشاره به اینکه هر کس هر قدمی می تواند باید در راستای توسعه کشت کلزا بردارد بیان نمود: سطح زیر کشت کلزا در استان 3 هزار و 200 هکتار بود، تقاضای کشت به 6 هزار هکتار رسیده اما باید سطح زیر کشت آن را به 15 تا 20 هزار هکتار برسانیم.

وی با اشاره به اینکه بهای کلزا فورا پرداخت می گردد توضیح داد: سیاست دولت این است که در پرداخت بهای محصولات کشاورز به خصوص کلزا به خوبی ورود کند .

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه اهداف مهمی برای فراوری دانه روغنی و افزایش فراوری گندم داریم اضافه کرد: از کلزا علاوه بر اینکه روغن استحصال می گردد، می توان کنجاله آن را جایگزین کنجاله سویا برای خوراک دام کرد.

160 هکتار زعفران در استان کشت می گردد

وی با اشاره به اینکه کشت زعفران و گیاهان کم آب بر در استان رواج پیدا نموده است اضافه کرد: کشت محصولات جدید کم آب بر مانند خارشتر در برنامه است.

رضوانی جلال با بیان اینکه 160 هکتار زعفران در استان کشت می گردد ادامه داد: افزایش کشت زعفران در برنامه است.

وی با اشاره به اینکه در کشاورزی اگر بخواهیم مانند سال های گذشته کشت داشته باشیم کار بزرگی ننموده ایم بیان نمود: کشاورزی تعطیلی بردار نیست، استفاده از آبیاری نوین نیز برای کاهش مصرف آب، توسعه گلخانه ها، کشت نشایی، کشاورزی حفاظتی و... است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه طرح ایجاد باغ در گلخانه را در برنامه داریم تاکید نمود: بعضی می گویند 20 سال دیگر همدان کشاورزی ندارد، اگر کشاورزی مثل گذشته باشد حرف درستی زده است اما اکنون در این حوزه با علم روز جلو می رویم تا با حداقل آب فراوری را پیش ببریم.

وی در رابطه با فراوری سیر در استان با اشاره به اینکه سال گذشته 60 هزار تن و سال جاری 50 هزار تن سیر است اضافه کرد: سال گذشته صادرات سیر کم بود، اما سال جاری افزایش پیدا نموده است.

رضوانی جلال با بیان اینکه سال جاری بیش از 10 هزار تن سیر صادر شده در حالی که سال گذشته 4 هزار تن بود اضافه کرد: پیش بینی می گردد وضعیت صادرات سیر بهتر گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه جوجه ریزی در استان با همکاری مرغداران خوب بوده است توضیح داد: جوجه ریزی کشور در استان های گرمسیر کاهش پیدا کرد و کمبود وجود داشت اما جبران شد، در حال حاضر نیز مراقبت می کنیم مرغ به بیرون از استان منتقل نگردد.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه قیمت مرغ متعادل شده است اضافه کرد: استان ابتدا باید مرغ خود را تامین و بعد مازاد آن را به بیرون از استان صادر کند.

وی با اشاره به اینکه 115 هکتار گلخانه در استان وجود دارد اضافه کرد: مساحت گلخانه های استان باید به 300 هکتار برسد.

رضوانی جلال با بیان اینکه استان همدان یکی از فراوریکنندگان عمده سیب زمینی کشور است ادامه داد: قیمت سیب زمینی نسبت به هفته های قبل کاهش پیدا نموده و به کمتر از 3 هزار تومان در مزرعه رسیده است.

توصیه نمی کنیم کسی هندوانه کشت کند

وی در رابطه با کشت هندوانه با بیان اینکه توصیه نمی کنیم کسی هندوانه کشت کند اضافه کرد: هندوانه همدان زمانی به بازار می آید که تقاضا کم است و صادرات هم به صرفه نیست.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه زکات سال گذشته 9.5 میلیارد ریال بود اضافه کرد: زکات استان سال جاری تا این تاریخ 5.2 میلیارد ریال بوده است.

وی در ادامه به موضوع صنایع تبدیلی پرداخت و با اشاره به اینکه 4.9 میلیون تن محصولات کشاورزی کشور در استان همدان فراوری می گردد یادآور شد: در بسیاری از محصولات مثل محصولات لبنی حتی مازاد فراوری داریم و در دو یا سه محصول صنایع تبدیلی ایجاد نشده است.

رضوانی جلال با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی در حوزه سیر ضعیف است اضافه کرد: سیر همدان برند دنیای دارد و باید برای آن سرمایه گذاری انجام و صنایع تبدیلی ایجاد گردد.

وی با اشاره به اینکه در صنایع تبدیلی سیب زمینی و گردو مشکل داریم اضافه کرد: باید برای انجام سرمایه گذاری در این دو حوزه یاری کنیم.

منبع: اقتصادنیوز

به "صادرات 10 هزار تن سیر از همدان، مساحت گلخانه ها باید به 300 هکتار برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 10 هزار تن سیر از همدان، مساحت گلخانه ها باید به 300 هکتار برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید