رادیاتور مقاوم در برابر خوردگی به بازار رسید

به گزارش خبرنگاران، یکی از روش های رایج گرمایش در آپارتمان های مسکونی، اداری و فروشگاه ها، استفاده از انواع رادیاتور است. آب موجود در رادیاتور در سیستم حرارت مرکزی ساختمان موتورخانه گرم شده و توسط پمپ و لوله ها به قسمت های مختلف ساختمان منتقل و وارد رادیاتورهای هر قسمت می گردد. آب گرم زمانی که گرمای خود را از دست داد، دوباره به موتورخانه راهنمایی می گردد تا گرم شده و این چرخه بارها تکرار می گردد.

رادیاتور مقاوم در برابر خوردگی به بازار رسید

رادیاتورها از جنس مواد مختلفی همچون آلومینیم، فولاد، مس و یا چدن ساخته می شوند. یکی از نکات مهم در استفاده از رادیاتورها، امکان تخریب و فرسایش بدنه در اثر تماس با آب و رطوبت است. به منظور افزایش مقاومت رادیاتور، در برابر زنگ زدگی و فرسایش، از پوشش دهی سطح استفاده می گردد. انواع مختلفی از روش های پوشش دهی مانند پوشش های فسفاته یا کروماته استفاده می گردد.

با در نظر دریافت ملاحظات زیست محیطی و سلامت بدن، استفاده از این مواد کاهش یافته و پوشش های حاوی مواد دیگر مانند اکسید زیرکنیم، اکسید تیتانیم و اکسید وانادیم مورد توجه قرار گرفته است. از این رو محققان در یک شرکت ایرانی پیروز شدند با آزمایشاتی رادیاتور با پوشش نانو که مقاوم در برابر خوردگی است را به فراوری برسانند.

این محققان با انجام آزمون پاشش مه نمک (Salt Spray) بر روی نمونه حاوی پوشش زیرکنیمی و پوشش فاقد زیرکنیم ، مقاومت به خوردگی محصول را مورد آزمایش قرار دادند.

در این آزمایشات نشان داده شد که بر اساس استاندارد ASTM D1654 عدم وجود زنگ زدگی در زیر پوشش و بر اساس استاندارد ASTM D714 عدم وجود تاول در محل خراش، نشان دهنده کیفیت بهتر نمونه حاوی پوشش نانومتری زیرکنیمی است.

پوشش های زیرکنیمی بر خلاف پوشش فسفاته و کروماته، نیازی به افزایش دما نداشته و از آب در فرایند پوشش دهی استفاده می گردد. همچنین امکان اعمال پوشش هایی با ضخامت بسیار نازک (در ابعاد نانومتری) در سطح و حصول خواصی مانند چسبندگی مناسب و مقاومت به خوردگی بیشتر امکان پذیر است.

کاربرد این پوشش در قطعاتی همچون رادیاتور، حائز اهمیت است. این محصول دارای گواهینامه نانو مقیاس بوده و در بازار موجود است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رادیاتور مقاوم در برابر خوردگی به بازار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رادیاتور مقاوم در برابر خوردگی به بازار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید