خبرنگاران درگیری نیروهای وابسته به عربستان با گروه تحت حمایت امارات در یمن

به گزارش وبلاگ آلونک، تهران-خبرنگاران- مشاور وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن که از حمایت عربستان برخوردار است، شنبه شب خاطرنشان کرد، نیروهای عبدربه منصور هادی، شورای انتقالی جنوب یمن وابسته به امارات را از یک پادگان نظامی واقع در جزیره سُقُطری بیرون راندند.

خبرنگاران درگیری نیروهای وابسته به عربستان با گروه تحت حمایت امارات در یمن

مختار الرَحبی که پیش از این دبیر مطبوعاتی رییس جمهوری مستعفی یمن بود، در صفحه توییتری خود نوشت: پس از آن که نیروهای امنیتی و ارتش (دولت مستعفی) به طور کامل پادگان نیروهای ویژه را آزاد کردند، فرماندهان شورای انتقالی جنوب دسته جمعی فرار کردند.

الرحبی اضافه نمود، نیروهای دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان) هم اکنون مشغول تأمین امنیت پادگان و مناطق اطراف آن هستند.

مشاور وزیر اطلاع رسانی دولت منصور هادی سخنان رمزی محروس استاندار سقطری را بازنشر داد که در آن از تمام نیروهای ویژه خواسته بود به محل مأموریت خود بازگردند.

محروس خاطرنشان کرد: ارتش یمن (دولت مستعفی) همیشه بر صلح در سقطری تأکید داشته و هرگز اجازه نمی دهد امنیت و ثبات این استان بازیچه دست ناپاکان قرار گیرد.

در تصاویر و فیلم هایی که الرحبی از این پادگان در صفحه توییتری قرار داده، نشان می دهد که نظامیان دولت مستعفی پرچم نیروهای انتقالی جنوب وابسته به امارات را پایین کشیده اند.

توییت الرحبی بار دیگر نشان داد که درگیری نظامیان دولت مستعفی و نیروهای انتقالی جنوب همچنان در جزیره سقطری ادامه دارد.

آخرین درگیری میان دو طرف در اواخر اسفند 98 و در شهر و فرودگاه عدن در جنوب یمن صورت گرفت.

این درگیری در حالی صورت می گیرد که پس از ماه ها کشمکش و برخورد مسلحانه میان نیروهای رییس جمهوری مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب در جنوب یمن، 14 آبان ماه با میانجیگری سعودی ها، توافقی میان دو طرف در ریاض امضا شد.

از مهم ترین بندهای توافق ریاض می توان به استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن طی مدت 7 هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و معین 12 وزیر از شورای انتقالی جنوب در دولت آینده از مجموع 24 وزیر کابینه اشاره نمود.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال 2017 پس از برکناری عیدروس الزبیدی استاندار پیشین عدن از سوی منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

ائتلاف کشورهای عربی به سرکردگی عربستان از 26 مارس2015 (فروردین 94) به بهانه بازگرداندن منصور هادی به قدرت یمن را هدف حمله های خود قرار داده اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از پنج سال از این جنگ، ائتلاف سعودی هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران درگیری نیروهای وابسته به عربستان با گروه تحت حمایت امارات در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درگیری نیروهای وابسته به عربستان با گروه تحت حمایت امارات در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید