حرف های کارگردان خون به پا خواهد شد، بهترین فیلم هزاره سوم به انتخاب گاردین

به گزارش وبلاگ آلونک، چندی پیش منتقدان ارشد گاردین در یک نظرسنجی فیلم های برتر قرن بیست و یکم تا امروز را انتخاب کردند و رتبه اول رسید به فیلم خون به پا خواهد شد ساخته پل توماس اندرسون. فیلم خون به پا خواهد شد علاوه بر این که رتبه اول بهترین فیلم هزاره سوم را در گاردین کسب کرد در همه نظرسنجی های دیگر از منتقدان ایندی وایر گرفته تا فهرست های متنوع نشریات سینمایی در میان صد فیلم برتر هزاره حضور دارد. فیلمی که در همه رشته های مهم نامزد جایزه اسکار شد و در نهایت دنیل دی لوییس برای بازی فوق العاده اش و رابرت السویت برای آن فیلمبرداری حیرت انگیز اسکار را به خانه بردند. در سایت imdb این فیلم میان 250 اثر برتر تاریخ سینما رتبه 154 را دارد.

حرف های کارگردان خون به پا خواهد شد، بهترین فیلم هزاره سوم به انتخاب گاردین

پیتر بردشاو در توضیح این که چرا خون به پا خواهد شد بهترین فیلم قرن بیست و یکم است نوشته بود: عنوان فیلم پیشگویانه است. یک هشدار یا یک ابراز عقیده رسمی ماورالطبیعه کینه توزانه. شاهکار عجیب پل توماس اندرسون از روی رمان آپتون سینکلر که سال 1927 منتشر شده اقتباس شده است. این داستانی درباره نفت و داستان اخلاقی غم انگیز مردی است که به نفت وابسته است. نفتی که زمانی روان کننده پیروزهای تجاری یا ابداعات تکنولوژی بوده و حالا به نیروی حیاتی موفقیت و کامیابی مادی ما تقلیل پیدا کرده است.

به اعتقاد بردشاو احتمالا دنیل دی لوییس بزرگترین و عجیب و غریب ترین اجرای کل کارنامه اش را در نقش صاحب چاه های نفت در اوایل قرن بیستم ارائه می دهد. مردی که ثروت فوق العاده ای به او داده شده که کوچکترین لذتی به او نمی دهد و فقط شدت تنهایی اش، ترس ها و خشمی را که از ابتدا در وجودش بوده، تقویت می کند. دی لوییس رمز و راز این شخصیت را با کنترل صدایش برای تماشاگر کشف می کند.

به عنوان یک مرد فقیر، تلاش های پلینویو با موسیقی جانی گرین وود همراهی می شود و فضای عجیب و غریبی می آفریند تا این که او بالاخره تصادفی به نفت می رسد.

فیلم امروز و بعد از 12 سال از اکران اولش حتی عجیب تر و خشن تر به نظر می رسد. پل تومانس اندرسون برای آن فیلم از اثر کمتر تحویل گرفته شده نیکلاس روگ به نام یورکا محصول سال 1983 الهام گرفت که خودش اقتباسی از یک داستان واقعی بود. جین هاکمن نقش اصلی آن فیلم را بازی می کرد. مرد بسیار ثروتمندی که با تنهایی و در نهایت مرگی مهیب روبه رو می شود.

خود فیلم خون به پا خواهد شد روی فیلم شبکه اجتماعی دیوید فینچر تاثیرگذار بود. در فیلم فینچر جسی آیزنبرگ که نقش مارک زوکربرگ را بازی می کرد به خاطر رنجش و خشمی که داشت شبکه اجتماعی را برای جهان طراحی کرد که حالا زندگی همه ما تحت تاثیر آن است.

از طرف دیگر از سال 2016 یک پلینویوی خشمگین را در پهنه سیاست در کاخ سفید می بینیم: ترامپ میلیارد عجیب و غریبی که شبیه یک پسربچه لوس توییت هایی می کند که شبیه همان ابراز عقیده میلک شیک دیوانه وار پلینویوست.

دنیل دی لوییس و پل توماس اندرسون چه چشم اندازی خلق کردند: تصویری از ترس و کج خلقی مردانه، فرعون بینوا، که در تابوت ثروت و اعتبارش محصور شد.

به بهانه انتخاب این فیلم گاردین گپی با کارگردان مهم ترین و بهترین فیلم هزاره سوم یعنی پل توماس اندرسون زده است:

فکر می کنید که خون به پا خواهد شد بهترین فیلم قرن بیست و یکم تا به امروز باشد؟

من کی هستم که بخواهم در این مورد بحث کنم؟ فیلم قطعا نکاتی برای مباهات کردن دارد و نمی خواهم آن ها را نادیده بگیرم یا فروتنی به خرج بدهم. اما به جز آن می توانم یک فهرست بلند بالا از فیلم های فوق العاده این قرن برایتان ردیف کنم. کار سختی نیست.

آیا در وجود خودتان رقابتی در جریان است که به چنین چیزهایی اهمیت بدهید یا نه؟

فکر می کنم اگر خون به پا خواهد شد تبدیل به دومین فیلم خوب قرن می شد اولین سوالم این بود که: چرا فیلم اول نشد؟ احتمالش کاملا وجود دارد که مثلا تا پایان امسال به کلی از فهرست حذف شود.

آیا امروز هم فیلم را همان طور می ساختید که دوازده سال پیش ساختید؟ دوباره آن را تماشا کرده اید؟

چند سالی می شود که آن را ندیده ام اما آخرین باری که تماشایش کردم خیلی راضی و مغرور بودم. اولین باری بود که فیلم را بعد از مدت ها می دیدم آن قدر که فراموش کرده بودم بعد از هر سکانس دقیقا چه اتفاقی قرار است بیفتد. و راستش به نظرم تجربه فوق العاده ای بود. این که چیزی را ساخته باشید باعث می شود که بازگشت به آن حس کشف و شهودی که موقع خلقش داشتید کار بسیار سختی باشد. در این فیلم به نظر می رسد که همه چیز دست به دست هم داده تا نتیجه خوبی از کار دربیاید. بازی ها، موسیقی، قاب ها و قصه، همه این ها کنار هم قرار گرفته اند تا فیلمی بزرگتر را تشکیل بدهند. به خصوص آن تم پدر و پسر، همگی در اتحاد با هم قرار دارند. به علاوه فیلم قوی و خشنی است که من این را هم درباره اش دوست دارم. این را هم می دانم، که گمانم همه مان می دانیم، چیزی که باعث شده واقعا فیلم بزرگی شود دنیل دی لوییس است.

کدام لحظه یا دیالوگ باعث می شود که شما بیشتر بخندید؟

هر چیزی درباره دنیل دی لوییس مرا از فرط لذت و خوشی قلقلک می دهد. قوه اختراعش، شیطان صفتی اش، لذتی که از ساختن تصویر مرد دیوانه ای می برد که به کلی مشاعرش را از دست داده است. او به همراه پل دانو شیمی فوق العاده ای دارند.

شما به مذهب اعتقاد بیشتری دارید یا به سرمایه داری؟

خب من به نوعی فرصت طلبی هستم که این مسائل مرا گیج می کند. در نتیجه دنبال بهترین وجوه در هر دو طرف هستم.

آیا از شنیدن خاطرات مربوط به سکانس میلک شیک خسته نشده اید؟

نه. هر چه هم بشنوم سیر نمی شوم.

فکر می کنید فیلم خون به پا خواهد شد یک جورهایی پیشگویی اوضاع امروز بوده است؟ از این که زمین خشک شود و به حرص و طمع اجازه بدهیم که به روابط انسانی غلبه کند و پیروز شود؟

متاسفانه گویا قرار نیست این داستان به این زودی ها از مد بیفتد و کهنه شود. خیلی خوب است اگر یک روزی آن را به عنوان یک فیلم علمی-تخیلی ببینیم. یا حداقل مدرکی برای این که نشان بدهد همه ما روزگاری چقدر دیوانه بوده ایم.

از دونالد ترامپ اخیرا خواسته اند که آیه محبوبش از انجیل را بگوید اما حاضر نشده. آیا هیچ آیه به خصوصی در خون به پا خواهد شد داشتید که به نظرتان به خصوص مربوط به دونالد ترامپ باشد؟

خب من همه نقل قول های انجیل را دوست دارم. هم عهد عتیق و هم عهد جدید را. می دانید این یک مساله خیلی شخصی است. من خودم را در این دردسر نمی اندازم. نمی توانم یک باره از حفظ یک نقل قول بگویم. باید درست مثل هر کس دیگری در این باره کند و کاو کنم. یا همان طور که پلینویو می گفت: من همه مذاهب را دوست دارم. عاشق همه شان هستم. به هیچ کلیسای به خصوصی تعلق ندارم.

منبع: The Guardian

منبع: دیجیکالا مگ

به "حرف های کارگردان خون به پا خواهد شد، بهترین فیلم هزاره سوم به انتخاب گاردین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های کارگردان خون به پا خواهد شد، بهترین فیلم هزاره سوم به انتخاب گاردین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید