تمام پیشگویی های اسطوره تکنولوژی

به گزارش وبلاگ آلونک، روزنامه دنیای اقتصاد: استیو جابز را به جرأت می توان محبوب ترین چهره صنعت تکنولوژی به حساب آورد؛ کسی که می توانست احتیاج و سلیقه مردم را پیش از خودشان پیش بینی نموده و به این ترتیب محصولات پرطرفدار و انقلابی را فراوری و عرضه کند. او در طول عمرش پیشگویی های مختلفی درباره آینده دنیای تکنولوژی انجام داده بود؛ از فراگیر شدن اینترنت تا کاربردهای ماوس کامپیوتر. درست به همین دلیل است که جمله معروفی از او در این مورد هنوز هم در میان افراد مختلف نقل قول می گردد: بهترین راه برای پیش بینی آینده، ابداع آن است.

تمام پیشگویی های اسطوره تکنولوژی

مجله بیزینس اینسایدر به تازگی به آنالیز پیش بینی های درست استیو جابز از آینده صنعت تکنولوژی پرداخته است که در اینجا آنها را مرور می کنیم:

در خانه از کامپیوترها برای سرگرمی استفاده می کنیم

در سال 1985 استیو جابز در مصاحبه ای گفته بود که استفاده از کامپیوترهای شخصی به خانه ها هم می رسد. در آن موقع کامپیوترها اغلب تنها در شرکت ها، مدارس و البته توسط تعداد معدودی که کسب وکارشان را از خانه هایشان اداره می کردند، استفاده می شدند. بر اساس آمار US Census Bureau، در سال 1984 تنها 8 درصد از خانواده های آمریکایی یک کامپیوتر داشتند و این رقم تا سال 2015 به 79 درصد رسید. همان طور که جابز پیش بینی نموده بود، کامپیوترها حالا به منبع سرگرمی میلیون ها نفر تبدیل شده اند و امکان تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی، انجام بازی های ویدئویی یا حتی ارسال پیغام به دوستان را فراهم می آورند.

به وسیله کامپیوترها به شبکه ارتباطات دنیای متصل می شویم

در همان مصاحبه جابز شرح داده بود که در آینده مهم ترین دلیل افراد برای خرید یک کامپیوتر خانگی، اتصال به شبکه ارتباطات دنیای خواهد بود. او این اظهارنظر را درست چهار سال قبل از توسعه شبکه دنیای وب توسط تیم برنرزلی و پنج سال پیش از آن نموده بود که اولین صفحه وب به صورت آنلاین پست گردد.

اینترنت همه جا خواهد بود

جابز در مصاحبه ای با مجله Wired در سال 1996 پیش بینی نموده بود که شبکه وب در آینده توسط کاربران سراسر دنیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. او گفته بود که احتمالاً از دوره اینترنت دایل آپ عبور خواهیم کرد و دسترسی عمومی به اینترنت فراهم می گردد. حالا آمارها نشان می دهند که تا انتها ماه آوریل امسال میلادی حدود 4/ 4 میلیارد نفر در دنیا به اینترنت دسترسی دارند و از آن استفاده می نمایند. این میزان تقریباً برابر 56 درصد از کل جمعیت دنیا و 81 درصد جمعیت کشورهای توسعه یافته است.

مجبور نخواهید بود فضای ذخیره خودتان را مدیریت کنید

از مدت ها پیش همه ما آغاز به ذخیره عکس ها، ویدئوها و اطلاعات مان روی کلاد اپل یا گوگل درایو کردیم. جابز روی احتیاج به ارائه راهکارهایی برای توزیع درست فضای ذخیره سازی برای کاربران، تاکید نموده بود. او در سال 1996 به مجله Wired گفته بود: مدیریت فضای ذخیره سازی در دنیای کامپیوترهای رومیزی، موضوع بسیار مهمی است و احتمالاً در آینده احتیاجی نخواهید داشت که فضای ذخیره تان را مدیریت کنید. من واقعاً دیگر چیزی را ذخیره نمی کنم، در عوض از فضای ایمیل و وب استفاده می کنم تا مجبور به مدیریت فضای ذخیره ام نباشم. در حقیقت روش محبوبم برای یادآوری موضوعی به خودم، این است که برای خودم ایمیل بزنم. این فضای ذخیره من است.

در آینده انگار کسی در یک جعبه نشسته و می تواند پیش بینی کند که چه چیزی می خواهید

جابز در مصاحبه با نیوزویک شرح داده بود که کامپیوترها در آینده به عواملی تبدیل می شوند که علایق ما را یاد می گیرند، اطلاعات را ذخیره می نمایند و با ما تعامل می نمایند تا احتیاجهایمان را یاد بگیرند و در نهایت که به قول جابز به دوست کوچکی درون جعبه تبدیل شوند. حالا بعد از 25 سال، دستیارهای صوتی دیجیتال مانند الکسا و سیری به اجزای جدایی ناپذیر زندگی میلیون ها نفر از کاربرانشان تبدیل شده اند.

مردم دیگر برای خرید به فروشگاه ها نمی روند و این کار را به وسیله وب انجام می دهند

جابز در سال 1995 در مراسم جوایز فناوری اطلاعات Computerworld درباره تأثیر دنیای وب در تجارت و بازرگانی صحبت و پیش بینی کرد که چطور اینترنت به استارت آپ های کوچک اجازه می دهد با کاهش هزینه های توزیع، با کسب وکارهای بزرگ تر رقابت نموده و امکان فروش محصولات و خدمات به صورت مستقیم به مشتریان را فراهم نمایند. حالا امروز میلیون ها شرکت در بستر اینترنت تجارت می نمایند؛ از استارت آپ های کوچک گرفته تا غول هایی مانند آمازون. او در سال 1996 به مجله Wired گفته بود: مردم دیگر برای خرید به فروشگاه های مختلف نمی روند، در عوض در اینترنت و دنیای وب به دنبال محصول یا خدمات مورد نظرشان می گردند و از همان طریق آنها را می خرند. شرکت های بزرگ اگر به این روند بی توجهی نمایند، حتماً آسیب می بینند.

مردم آن قدر اطلاعات دریافت می نمایند که توانایی تحلیل آن را ندارند

در سال 1996 وقتی کاربران هنوز درگیر ارسال و دریافت اولین ایمیل هایشان بودند، دریافت حجم عظیمی از اطلاعات بیش از آنکه بتوان آن را تحلیل کرد، بعید و دور از ذهن به نظر می رسید. با این حال اما استیو جابز در آن موقع و در مصاحبه اش با مجله Wired درباره این موضوع هشدار داده بود. حالا در سال 2019 حجم اطلاعات انتقالی آنقدر زیاد است که طبق آمار مؤسسه تحقیقاتی Deloitte، کاربران آمریکایی به طور متوسط روزی 52 بار گوشی موبایل شان را چک می نمایند.

افراد در 10 سالگی هم به تکنولوژی های روز دسترسی دارند

یکی از عجیب ترین و جالب ترین پیش بینی های جابز درباره دسترسی نوجوانان و جوانان به تکنولوژی های روز بود؛ تکنولوژی هایی که زمانی تنها بزرگ ترها با صرف هزینه های زیاد می توانستند به آنها دسترسی داشته باشند. او در مصاحبه ای با مجله نیوزویک در این باره گفته بود: در آینده شاید کسی در 10 سالگی هم به یکی از این تکنولوژی های جدید دسترسی پیدا کند؛ اتفاقی که این روزها شاید عجیب به نظر برسد. برای اینکه ببینیم چقدر پیش بینی او درست بوده است، می توانیم به گزارش مؤسسه مطالعاتی Influence Central استناد کنیم؛ گزارشی که نشان می دهد متوسط سن دسترسی افراد به اولین گوشی موبایل شان در آمریکا 10 سال و سه ماهگی است.

منبع: برترین ها

به "تمام پیشگویی های اسطوره تکنولوژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام پیشگویی های اسطوره تکنولوژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید