تحلیل شوک مالی ویروس کرونا و پاسخ های سیاستی نوآورانه

به گزارش وبلاگ آلونک، مجله کسب وکارهای هاروارد ( Harvard Business Review) در مقاله ای ضمن آنالیز تفاوت بحران مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا با سایر بحران های گذشته، بر ضرورت اتخاذ نوآوری در دو حوزه بهداشت و درمان و سیاست­گذاری مالی تاکید داشته است. این مقاله توسط مرکز پژوهش های اتاق ایران ترجمه شده است. این مقاله، ضمن آنالیز هندسه شوک کرونا که پروفایل ریسک آن را از بحران های مالی پیشین متمایز نموده است، توانایی این شوک در آسیب زدن به سمت عرضه و به ویژه، تشکیل سرمایه را تشریح می نماید تا با شناخت مکانیسم آسیب رسانی این ویروس به اقتصاد، پاسخ های سیاستی نوآورانه ای را مطرح سازد.

تحلیل شوک مالی ویروس کرونا و پاسخ های سیاستی نوآورانه

بر اساس این مقاله،، یک بحران طولانی مانند کووید-19 می­تواند تعداد ورشکستگی­ها را در بخش واقعی اقتصاد افزایش دهد، که این امر مدیریت سیستم مالی را حتی سخت­تر می­کند. در عین حال، بحران مالی می­تواند تزریق اعتبارات به بخش واقعی اقتصاد را متوقف سازد. از طرف دیگر، هیچ رهنمودی در مورد مدیریت بحران­هایی که بخش واقعی اقتصاد را در مقیاسی عظیم منجمد یا فلج می­کنند وجود ندارد. در واقع، هیچ نسخه از پیش آماده­ای برای حل بحران نقدینگی تسری­یافته به کل اقتصاد موجود نیست. اما در این میان، تنها گزینه قابل تمسک، نوآوری در دو حوزه بهداشت و درمان و سیاست­گذاری مالی است. زیرا بحران­های بی­سابقه، احتیاجمند پاسخ­های سیاستی نوآورانه هستند.

مجله کسب وکارهای هاروارد عملیاتی شدن این راه چاره را در گروی تحلیل هندسه شوک این ویروس در وهله اول و مدیریت جهت حرکت این شوک از مخرب­ترین شکل به سمت گزینه­های کم­خطرتر در جهتهای بعدی می داند و به طور مفصل به آنالیز آن می پردازد. توجه به این نکته مهم است که هیچ یک از سناریوهای شوک که برای ویروس کرونا در این مقاله بیان شد اجتناب­ناپذیر نیستند و این شوک در تمام مناطق جغرافیایی به صورت خطی یا یکنواخت اتفاق نمی­افتند.

تحلیل مکانیسم آسیب­رسانی کووید-19 به اقتصاد دیگر بخشی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. بر این اساس، مسائل نقدینگی و مسائل سرمایه در دو بخش انجماد بخش واقعی اقتصاد و شوک نظام مالی مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفته است. در نتیجه این آنالیز، ریسک­های مالی و ریسک­های بخش واقعی اقتصاد از دو طریق به یکدیگر مرتبط هستند: نخست، یک بحران طولانی مانند کووید-19 می­تواند تعداد ورشکستگی­ها را در بخش واقعی اقتصاد افزایش دهد، که این امر مدیریت سیستم مالی را حتی سخت­تر می­کند. در عین حال، بحران مالی می­تواند تزریق اعتبارات به بخش واقعی اقتصاد را متوقف سازد.

علاوه بر این ، مقاله Harvard Business Review ، نوآوری­های سیاستی را از دیگر اقدام مهم دولت ها و مکمل سایر طرح هایی می داند که برای مقابله با بحران مالی شیوع ویروس کرونا در پیش گرفته شده است. برای نمونه، بانک­های مرکزی به اجرای طرح پنجره­های تنزیل پرداخته­اند که با تخصیص نامحدود منابع تأمین مالی کوتاه­مدت از سرایت مسائل نقدینگی به نظام بانکی جلوگیری می­کند. این مقاله پیشنهاد می دهد علاوه بر این، یک پنجره تنزیل بخش واقعی اقتصاد نیز مورد احتیاج است تا به طور نامحدود نقدینگی مورد احتیاج خانوارها و بنگاه­ها را تأمین کند.

در سرانجام این مقاله آمده است : سیاست ­های مالی نوظهور در ارتباط با بحران کرونا، ایده­های ارزشمند بسیاری در خود دارند که از این میان می­توان به موارد زیر اشاره نمود: تسهیلات واسطبا بهره صفر و یک دوره سخاوتمندانه بازپرداخت که در طول دوره بحران کرونا به خانوارها و بنگاه­ها اعطاء می­گردد؛ استمهال وام­های رهنی وام­گیرندگان مسکونی و تجاری، اصلاح مقررات بانکی در حوزه تأمین مالی و بازتعریف شرایط وام­های موجود. چنین سیاست­های مالی نوآورانه ­ای می­ تواند اثرات مالی این ویروس را در سمت عرضه کاهش دهد. با این وجود، برای تحقق این امر تیم اجرایی کشورها باید سریع و کارآمد وارد عمل گردد.

مقاله ترجمه شده Harvard Business Review را تحت عنوان تحلیل شوک مالی ویروس کرونا و پاسخ­ های سیاستی نوآورانه از اینجا دانلود کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تحلیل شوک مالی ویروس کرونا و پاسخ های سیاستی نوآورانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل شوک مالی ویروس کرونا و پاسخ های سیاستی نوآورانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید