بیانیه سنتکام درباره ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس

مهر نوشت: فرماندهی نیروی مرکزی آمریکا در خاورمیانه مدعی شد عملیات سنتینل در چارچوب ائتلاف دریایی، ضامن امنیت کشتیرانی در آبراه های منطقه خواهد بود.

بیانیه سنتکام درباره ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس

به گزارش تلگراف، سنتکام - واحد فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا تلقی می گردد- طی بیانیه ای به شرح نقشه واشنگتن مبنی بر تشکیل چارچوبی دریایی متشکل از ملیت های مختلف پرداخت که قرار است به زعم آنها ثبات امنیت (!) در آبراه های منطقه را تضمین کند.

قرار است این ائتلاف تحت عنوان عملیات سنتینل (Sentinel) انجام گردد.

این بیانیه با به کار بردن نامی جعلی برای خلیج فارس مدعی شد هدف از عملیات مذکور تقویت ثبات دریایی، تضمین عبور امن و تنش زدایی در آب های بین المللی در منطقه نام برده، تنگه هرمز، تنگه باب المندب و دریای عمان است.

این بیانیه در ادامه ادعاهای سنتکام می افزاید: این چارچوب امنیتی-دریایی کشورهای عضو را به اسکورت شناورهای خود مقدور نموده حال آنکه آنها را از مزایای همکاری در راستای هماهنگی و بهبود آگاهی و نظارت دریایی برخوردار می نماید.

به ادعای سنتکام، مقامات آمریکا به هماهنگی با متحدان و شرکای اروپایی، آسیایی و خاورمیانه ای در باب جزئیات و توانمندی های لازم در راستای پیروز بودن عملیات سنتینل به تامین آزادی کشتیرانی در سطح منطقه و حفاظت از خطوط حیاتی کشتیرانی ادامه می دهند.

تشکیل ائتلاف دریایی علیه هرمز نقشه ای گام به گام است که تدارک آن طبق جدول زمانی خاص و بر مبنای بسط دایره تقابل با ایران و کشیدن آن به حوزه بین الملل پیش می رود.

پیشتر مارک اسپر کفیل وزارت دفاع آمریکا مدعی شده بود که دامنه این اقدامات از افزایش نظارت هوایی، اسکورت دریایی تا ایجاد خط دریایی ویژه که لازمه آن استقرار ایست های بازرسی در سطح خلیج فارس است گسترش خواهد داشت.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "بیانیه سنتکام درباره ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سنتکام درباره ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید