باستان شناسان به دنبال کشف آثار باستانی و شیوه زندگی ساکنان هورامان

به گزارش وبلاگ آلونک، بررسی و شناسایی آثار باستانی هورامان در محدوده استان کردستان با هدف آگاهی و شناخت آثار باستانی، وضعیت ساکنان و شیوه زندگی آنان در ادوار پیشین بر پایه مدارک و یافته های باستانی انجام می شود.

باستان شناسان به دنبال کشف آثار باستانی و شیوه زندگی ساکنان هورامان

به گزارش وبلاگ آلونک به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مسعود صادقی راد سرپرست هیأت باستان شناسی امروز دوشنبه 12 شهریور 97 با اعلام این خبر گفت: طرح بررسی و شناسایی آثار باستانی هورامان، با هدف آگاهی و شناخت وضعیت آثار باستانی این منطقه در بخش هایی از محدوده چهار شهرستان سنندج، کامیاران، سروآباد و مریوان اجرا می شود.

او افزود: منطقه هورامان حوزه های فرهنگی بین دو کشور ایران و عراق و سه استان کردستان، کرمانشاه و سلیمانیه (عراق) است.

به گفته این باستان شناس، هورامان نه تنها از نظر گویش هورامی با دیگر مناطق همجوار متفاوت است، بلکه به لحاظ جغرافیایی و اکولوژیکی نیز تا حدودی وجه تمایزهایی با دیگر مناطق همجوار دارد.

صادقی راد، برجسته ترین مشخصه جغرافیایی هورامان را کوه های صخره ای و سر به فلک کشیده ای دانست که چشمه های روان و رودخانه های پر آب در بستر دره های تنگ و عمیق آن جریان دارند.

او گفت: هر چند ویژگی های جغرافیایی هورامان نشان از شرایط سخت زیستی دارد، اما معدود پژوهش های باستان شناسی انجام گرفته طی دهه های اخیر حکایت از حضور انسان در این منطقه از دیرباز تا کنون دارد.

صادقی راد گفت: شناخت و آگاهی از چگونگی وضعیت ساکنان هورامان و شیوه های زندگی آنان طی ادوار پیشین بر پایة مدارک و یافته های باستانی زمینة انجام پروژه بررسی و شناسایی آثار باستانی این منطقه را فراهم کرد، تا علاوه بر معرفی آثار باستانی این خطه، گامی در راستای دستیابی به چگونگی توزیع محوطه های باستانی، جدول گاهنگاری، الگوهای استقراری و روندهای فرهنگی آن برداشته شود.

او شرح داد: از سوی دیگر، با توجه به مبحث ثبت منظر فرهنگی - تاریخی هورامان در فهرست آثار جهانی و تدوین و تکمیل پرونده آن، انجام برنامه بررسی و شناسایی آثار باستانی هورامان از ملزومات و ضرورت هایی بود که با همت پایگاه منظر فرهنگی - تاریخی هورامان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان آغاز شد.

صادقی راد در انتها گفت: هورامان از نظر چشم اندازهای طبیعی و ویژگی های تاریخی، فرهنگی و معماری منطقه ای شاخص و کم نظیر است که به بهترین وجه تعامل انسان با طبیعت را بازگو می کند.

منبع: میراث آریا

به "باستان شناسان به دنبال کشف آثار باستانی و شیوه زندگی ساکنان هورامان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باستان شناسان به دنبال کشف آثار باستانی و شیوه زندگی ساکنان هورامان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید