اعمال فشار به ایران مسأله ای را حل نمی کند

به گزارش وبلاگ آلونک، خبرنگاران، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: از زمان انتها جنگ سرد، آمریکا بیشتر به ابزارهای مالی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود متکی بوده است. بعضی از این ابزارها، مانند تحریم­ها، مستلزم کاربرد مستقیم فشار مالی هستند. ابزارهای دیگر مانند ارتقاء تجارت آزاد و بازارهای باز، با تغییر انگیزه­ های کشورهای دیگر است. اما همه آن­ها با این عنوان شناخته شده ­اند که قدرت مالی بی­ نظیر به آمریکا یک ظرفیت منحصر به فرد برای پی­گیری منافع این کشور بدون توسل به جنگ نظامی است.

اعمال فشار به ایران مسأله ای را حل نمی کند

اما قدرت مالی نیز مانند هر وسیله ­ای می ­تواند نتایج ناگوار را در صورت عدم استفاده درست داشته و پیامدهای ناخواسته کوتاه ­مدت و بلند­مدت بر رهبری مالی آمریکا داشته باشد. امروزه واشنگتن به طور فزاینده­ ای از قدرت مالی خود در شیوه­ های تهاجمی و ضدتولیدی استفاده می ­کند و موقعیت دنیای و در نتیجه توانایی آن در تاثیرگذاری در آینده را تخریب می­ کند.

علائم این مشکل در طی سال­ها آشکار شده است، اما این وضعیت تحت حکومت دونالد ترامپ، که تعرفه­ های بی پروا را علیه همپیمانان و رقبای خود اعمال نموده است، تحریم­های مجدد ایران را بدون هیچ­گونه حمایت بین ­المللی دنبال نموده است و در هر دو مورد با شواهد کمی بدون توجه به پیامدهای منفی آن به منافع آمریکا، بدتر شده است.

هر سیاستی یک معامله ­ای ارائه می ­دهد. با این حال، به نظر می رسد که مقامات ایالات متحده بر این باورند که آمریکا بسیار بزرگ­تر و قدرتمندتر از آن است که قوانین مالی و جذبه سیاسی بر آن تاثیر بگذارد.

بر اساس این تفکر، این کشور می ­تواند جنگ­های تجاری را شروع کند و هیچ­کس تلافی نخواهد کرد، زیرا به گفته پیتر ناوارو، مدیر شورای تجارت ملی دولت ترامپ، ما پرسودترین و بزرگترین بازار در دنیا هستیم. آمریکا می­ تواند با تحریم علیه نزدیک­ترین شرکا و متحدان خود تهدید کند و در حال و در آینده نیز آن­ها همچنان به نوعی همکاری خواهند کرد. این روند می­ تواند منجر به ادامه انتخاب­های مالی ضعیف گردد و رجحان دلار آمریکا بدون چالش باقی بماند.

به همین دلیل وبلاگ آلونک با ریچارد نفیو، عضو تیم مذاکره نماینده هسته ای آمریکا و کارشناس امور تحریم ها و امنیت بین­ الملل و عدم اشاعه تسلیحات در وزارت خارجه آمریکا و محقق دانشگاه کلمبیا آمریکا، مصاحبه نموده که متن این مصاحبه از نظر می­ گذرد. از نفیو به عنوان طراح اصلی تحریم ­های ایران در دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا، یاد می ­گردد.

*ازچه زمانی تحریم در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا مورد استفاده نهاده شد و تفاوت تحریم­های جدید با تحریم­های قبلی در چیست؟

باید گفت تحریم­ها از زمان شکل­ گیری کشور ایالات متحده آمریکا بخشی از سیاست خارجی این کشور بوده است. سیاست تحریم­ها علیه طیفی از دولت­ها و دیگر بازیگران، از جمله کشورهایی که هم اکنون متحدان ثابت ایالات متحده آمریکا هستند، مانند انگلیس، اعمال شده است.

گفتنی است که تحریم­ها همیشه بخش بزرگی از سیاست خارجی این کشور بوده است. من فکر می­ کنم تفاوت تحریم­های اکنون با گذشته به موقعیت مالی دنیای ایالات متحده آمریکا جهت اجرای تحریم ها بستگی دارد. اما، مسلما، ابرقدرت­های دیگر - در زمان خود - قدرت مشابهی داشتند.

*اصولا تحریم در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا از چه اهمیت و جایگاهی برخوردار است؟

تحریم­ها در واقع ابزاری مهم در راهنمایی سیاست خارجی برای ایجاد اهرم برای حل مسائل است. همه کشورها در پی ایجاد اهرم هستند تا بتوانند از آن­ها زمانی که وارد مذاکره می­ شوند یا با درگیری­ها مقابله می­ نمایند استفاده نمایند. گاهی اوقات، اهرم مورد استفاده تحریم­هاست. گاهی اوقات نیز خشونت یا ایجاد ائتلاف کشورهای شریک است.

*به عنوان یکی از معماران تحریم­های مالی فکر می­ کنید رعایت چه پیش شرط­هایی برای پیروزیت تحریم­ها در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا ضروری است؟

به نظر من، این شرایط عبارتند از: 1. وجود استراتژی روشن و دقیق با اهداف معین شده 2. درک روشن از هدف تحریم­ها، آسیب ­پذیری­ها و منافع آن­ها به طوری که تحریم­ها بتواند با اهداف آن­ها متناسب باشد 3. حمایت بین­ المللی و بهتر بگویم همکاری در اجرای تحریم­ها 4. ارتباط روشن با مذاکرات به طوری که اهرم ایجاد شده توسط تحریم­ها بتواند جهت حل و فصل دیپلماتیک مورد استفاده قرار گیرد.

*برای پیروزیت تحریم­ها علیه ایران، شما بر حمایت و اجماع بین­ المللی تأکید داشته­ اید. آیا شما فکر می کنید بدون حمایت بین ­المللی، تحریم­های اعمال شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه ایران پیروز نخواهد بود؟

من فکر می ­کنم بدون حمایت بین ­المللی این کار خیلی سخت ­تر است. من فکر می­ کنم ایالات متحده می ­تواند ایران را تحت فشار قرار دهد همان­طور که قبلا نیز این کار را انجام داده است. اما به نظر من این­که اعمال فشار علیه ایران به حل و فصل مسائل یاری کند کمی سخت است. آمریکا اعمال تحریم­ها علیه ایران و نه در بخشی کوچک را مدنظر قرار داده است.

*رواج تجارت بین ­المللی با دلار ابزاری موثر در اعمال تحریم­ها توسط ایالات متحده آمریکاست. آیا دلار می ­تواند در آینده نیز به عنوان ابزاری موثر در اعمال تحریم­ها توسط ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار گیرد؟

دلار به عنوان یک ابزار اهمیت چندانی ندارد بلکه به عنوان منبعی که کشورها، بانک ها و شرکت ها می­ خواهند از آن استفاده نمایند اهمیت دارد. با تهدید به عدم دسترسی به دلار(و مهمتر از همه، دسترسی به اقتصاد ایالات متحده آمریکا)، ایالات متحده می ­تواند مقاومت در برابر انتخاب سیاست­های خود را سخت ­تر کند.

عامل کلیدی در سودمندی مداوم آن میزان تمایل مردم، شرکت­ها و بانک­ها به انجام تجارت در ایالات متحده آمریکا و به منظور تجارت با اهداف مجاز ایالات متحده آمریکا است. تا کنون ما در مقیاس وسیع شاهد این واقعیت نبوده ایم. با گذشت زمان، ممکن است شاهد آن باشیم.

*این روزها دولت­های اروپایی برای عمل به تعهدات خود در برجام و تسهیل مبادلات تجاری با ایران اقدام به راه­ اندازی سیستمی موسوم به اینستکس نموده ­اند که به ­نظر می­رسد تلاشی برای دور زدن سوئیفت و مکانیسم دلار-پایه است. آیا شما فکر می کنید که مکانیسم دلار پایه در آینده ضعیف خواهد شد؟

ممکن است، اما تضعیف مکانیسم دلار پایه در نتیجه اینستکس نخواهد بود. اینستکس ممکن است موثر باشد و یا ممکن است موثر نباشد، اما ارزش دلار - و مهمتر از همه، ارزش اقتصاد ایالات متحده آمریکا و دسترسی به آن - برای تجارت بین ­المللی همچنان بالا خواهد بود.

تا زمانی که دلار برای تجارت بین­ المللی اهمیت داشته باشد، نادیده دریافت درخواست­ها و سیاست­های ایالات متحده آمریکا برای شرکت­های خارجی، بانک­ها و دولت­ها سخت خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اعمال فشار به ایران مسأله ای را حل نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال فشار به ایران مسأله ای را حل نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید