از واقعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی تصویری روشن ارائه شد

به گزارش وبلاگ آلونک، شرایط ایران در مهاجرت های بین المللی دانشجویان عنوان جلد نخست کتابی است که به همت گروهی از کارشناسان رصد خانه مهاجرت ایران گردآوری شده است.

از واقعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی تصویری روشن ارائه شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ آلونک به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرایط ایران در مهاجرت های بین المللی دانشجویان عنوان جلد نخست کتابی است که به همت گروهی از کارشناسان رصد خانه مهاجرت ایران گردآوری شده است. این کتاب در 3 جلد همچون آینه ای اطلاعاتی موثق و دقیق از شرایط مهاجرت نخبگان و تحصیلکرده های ایرانی ارئه می دهد تا ذهن ها درباره این موضوع روشن گردد و مانندی سدی در برابر اطلاعات نادست و نامعتبر در این حوزه باشد.

نیروی انسانی نوآور و خلاق گنجی ارزشمند و گرانبها برای کشورها خواستار توسعه به حساب می آید. از این رو مهاجرت و جا به جایی بین المللی دانشجویان و استعدادها مسئله ای حساس برای تمام کشورها و ایران است. با این وجود این حوزه از نبود آمارهای منظم سالیانه موثق و پژوهش های جدی برای سیاستگذاری و برنامه ریزی موثر رنج می برد.

در این شرایط گروهی از کارشناسان رصد خانه مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری بر آن شدند تا با انتشار گزارشی گام هایی موثر برای تبیین شرایط ایران در شاخص های جهانی مرتبط با جابه جایی بین المللی دانشجویان و استعدادها با یاری بعضی از شاخص های معتبر با قابلیت مقایسه پذیری بین المللی از جمله شاخص های جریان بالقوه مهاجرت و شاخص جهانی رقابت پذیری استعداد بردارند.

ارائه گزارش های جهت دار و مغرضانه، از آسیب های این حوزه است که نرخ مهاجرت واقعی نیروی انسانی از کشورمان را با غیرواقعی تصویر می نماید. پس این کتاب با درنظر دریافت این موضوع گردآوری شده است.

در سرفصل های جلد نخست این کتاب به موضوعاتی چون شرایط ایران در شاخص های جریان بالقوه مهاجرت، پراکندگی کشورها در دو شاخص جریان بالقوه مهاجرت و جذب استعدادها، نگاهی به آمارهای کلی مهاجرت دانشجویی ایران، مقاصد مهم دانشجویان بین المللی ایران و بازتاب برنامه در رسانه های خارجی اشاره شده است.

در بخشی از جلد نخست این کتاب، بعضی آمارهای مربوط به جابجایی های بین المللی مانند تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور و فرایند حضور دانشجویان بین المللی ایران در 10 مقصد اول مهاجرتی این گروه به وسیله منابع بین المللی آنالیز شده است.

در این کتاب با جداول و تصاویر دقیق آمار و اطلاعات آمده است. آمار و اطلاعاتی که تصویری روشن از مهاجرت نشان می دهد.

معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در راستای ارائه تصویری شفاف از واقعیت مهاجرت به دیگر کشورها و جذب نخبگان غیر مقیم از ارائه آمارها و گزارش های موثق این حوزه حمایت می نمایند. علاقمندان برای دسترسی به فایل پی دی اف این کتاب می توانند به اینجا مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "از واقعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی تصویری روشن ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از واقعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی تصویری روشن ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید