اذعان مقامات دریایی آمریکا به ناتوانی این کشور در مواجهه با مین های دریایی ایران

به گزارش وبلاگ آلونک، مین روب های آمریکایی که به دنبال مین روبی در خلیج فارس هستند به دلیل سن بالایی که عملا نمی توانند به وظیفه خود به طور کامل عمل نمایند.

اذعان مقامات دریایی آمریکا به ناتوانی این کشور در مواجهه با مین های دریایی ایران

به گزارش ، مین روب های آمریکایی که به دنبال مین روبی در خلیج فارس هستند به دلیل سن بالایی که دارند در صورتی که احتیاج به مین روبی کامل راستا های کشتی رانی باشد عملا نمی توانند به وظیفه خود به طور کامل عمل نمایند.

به گزارش پایگاه خبری سلون، یکی از افسران این کشتی های مین روب امیدوار است با مطرح کردن این موضوع در رسانه ها ممکن است احتیاج برای ایجاد تغییرات در آن ها را عملی کند. وی می گوید: ما واقعا کشتی هایی هستیم که در نیروی دریایی فراموش شده ایم.

یکی دیگر از افسران نیروی دریایی آمریکا که در یک مین روب در ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا فعال است، اظهارات مشابهی داشته و می گوید در حالی که تنش ها با ایران هر روز در حال افزایش است، چهار مین روبی که در خلیج فارس مستقر هستند به صورت عملی غیر قابل اعتماد بوده و ابراز تردید کرد افسران مافوق در شرایط بحران واقعا این مین روب ها را به عملیات اعزام نمایند.

این کشتی ها یکی از ابزار های اولیه نیروی دریایی برای پیدا کردن و خنثی سازی مین ها هستند. این کشتی ها از فناوری شناسایی راداری برای یافتن این مین ها استفاده می نمایند. سپس این مین ها به شیوه ها مختلف خنثی می شوند. بر اساس گفته یکی از افسران این کشتی ها، مین روب های فرسوده ای که در خلیج فارس مستقر هستند به صورت مرتب احتیاجمند تعمیرات هستند و حتی شرکت هایی که باید قطعات مختلف این مین روب ها را فراوری نمایند دیگر وجود ندارند.

پاکسازی مین ها از خلیج فارس به صورت موثر احتیاجمند چندین کشتی است که به صورت پایدار تحت فعالیت باشند. این در حالی است که بر اساس گزارش ها طی سال گذشته فقط سه ماه بوده که بیش از یک کشتی شرایط کافی برای انجام ماموریت را داشته است.

یکی از افسرانی که بر روی یکی از مین روب های مستقر در خلیج فارس حاضر است می گوید: در صورتی که فراخوان گردد ما مشتاق هستیم که به عملیات بپردازیم و سیستم ها را به بهترین حالتی که امکان عملیاتی شدن را دارد، راه اندازی کنیم، اما نگرانی من این است که این کشتی ها قدیمی هستند و همانند تمامی کشتی های فرسوده ممکن است از هم فرو بپاشند.

کشتی های مین روب کلاس آونجر در اواخر دهه 80 قرن گذشته و اوایل دهه 90 میلادی ساخته شده اند و سال گذشته باید از رده خارج می شدند، اما زمان از رده خارج شدن آن ها همیشه به تاخیر افتاده است، چون هنوز جایگزین کارآمدی برای آن ها وجود ندارد. آخرین برآورد نیروی دریایی آمریکا این بود که تمامی این کشتی ها در سال 2023 از رده خارج شوند.

از سوی دیگر مقامات ارشد نیروی دریایی آمریکا معتقدند ناوگان جنگی آن ها در خلیج فارس که ترکیبی از کشتی های فرسوده، پهپاد ها و بالگرد هایی با فناوری بالا است، بهترین در دنیا است. همچنین یکی از سخنگو های نیروی دریایی آمریکا اخیرا گفته است که ناوگان مین روب آمریکا کاملا آماده انجام ماموریت خود برای یافتن و خنثی سازی مین ها است.

وی اضافه کرد: پهپاد زیردریایی، نرخ موفقیت بسیار بالایی دارد و سیستم راداری کشتی ها دقت بسیار بالایی در شناسایی مین ها دارند. این سخنگوی نیروی دریایی مدعی شد تمامی چالش هایی که این کشتی های قدیمی مین روب با آن روبرو بودند رفع شده و تعمیر و نگهداری آن ها صورت گرفته و آماده انجام ماموریت های خود هستند.

وی اضافه کرد ماه پیش هر 4 کشتی مین روبی که در خلیج فارس مستقر بودند همزمان آماده عملیات بودند. البته یکی از افسرانی که بر روی این کشتی ها مستقر بود گفته حضور همزمان این 4 کشتی مین روب فقط برای عکس دریافت بوده و بسیار به ندرت دیده شده که هر 4 کشتی آماده عملیات باشند.

کوشش ها برای جایگزینی کشتی های مین روب با نمونه جدید آن بسیار هزینه بر بوده است. یک پیمانکار دفاعی که طی سال های اخیر با کشتی های مین روب کار می کرد می گوید این کشتی ها با حجم وسیعی از مسائل مکانیکی روبرو هستند.

بر اساس گفته یکی از ملوانان، ناوشکن MCM6 اخیرا کاملا از ناوگان نیروی دریایی در خلیج فارس کنار گذاشته شده است و دلیل آن عدم تعمیر شدن قطعات کلیدی این ناو بوده است. این کشتی از آب خارج شده و ملوانان آن به صورت تمسخر آمیز از آن با عنوان ساختمان شماره 6 یاد می نمایند، چون واقعا دیگر قادر به حرکت نیست.

یکی دیگر از پیمانکاران نظامی که بر روی مین روب ها کار می نماید می گوید نیروی دریایی به صورت تاریخی کاملا وابسته به آموزش های رایانه ای بوده است و ملوانان کشتی ها اغلب نمی دانند که چگونه از تجهیزات خود استفاده نمایند.

نیروی دریایی آمریکا نخستین مین روب مدرن خود را در سال های 1940 ساخت. این ناوگان در جریان جنگ دنیای دوم به صورت گسترده به پاکسازی آب ها در اقیانوس آرام به خصوص در جنگ اوکیناوا می پرداخت.

بعضی از این مین روب ها در جریان جنگ کره بار دیگر به ماموریت بازگشتند تا به پاکسازی مین های ساخت شوروی سابق که توسط کره شمالی در دریا قرار داده شده بودند، بپردازند. چند دهه بعد، این کشتی ها به عنوان بخشی از کوشش ها به رهبری انگلیس به کار گرفته شد تا به تامین امنیت خطوط کشتی رانی در خلیج فارس در جریان جنگ میان ایران و عراق بپردازند.

دوباره در سال 1991 این مین روب های فرسوده بار دیگر درهمان آب ها به پاکسازی راستا ناو های جنگی آمریکا که به سواحل کویت در جریان جنگ خلیج فارس می رفتند پرداختند. با این وجود، دو کشتی آمریکایی به دلیل برخورد با مین ها از بین رفتند. پس از جنگ، واحد مین روب به آب های اطراف کویت سرازیر شد تا به یافتن و خنثی سازی بیش از هزار مینی اقدام کند که توسط عراق انداخته شده بود.

در جریان اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003 نیز مین روب های کلاس آونجر بار دیگر به خدمت فراخوانده شدند تا به پاکسازی بندر عراق که برای ارسال تجهیزات در جریان جنگ بسیار کلیدی است بپردازند. این اعتقاد وجود دارد که ایران هزاران مین دریایی دارد این در حالی است که طی ماه های اخیر تنش ها در خلیج فارس افزایش یافته است.

مین هایی که ایران در اختیار دارد ترکیبی از مین های قدیمی و ارزان و مین های پیشرفته است. مین های قدیمی ایران از همان نوعی است که بر روی آب شناور می مانند و پس از برخورد منفجر می شوند و مین های پیچیده تر که از هواپیما به درون آب پرتاب می شوند و بر بستر اقیانوس مستقر شده و زمانی که نزدیک شدن کشتی را تشخیص دهند، منفجر می شوند.

ملوانان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که بر روی مین روب ها مستقر هستند حوادث اخیر در خلیج فارس که طی آن ایران یک پهپاد متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد و یک کشتی متخلف انگلیسی نیز توسط ایران توقیف شد را با نگرانی دنبال می نمایند.

آن ها مشتاق هستند که در عملیات آینده مشارکت داشته باشند، اما درباره توانایی انجام ماموریت خود تردید دارند. یکی از افسران این کشتی ها به صراحت گفت که این کشتی ها قادر نخواهند بود ماموریت خود را برای پاکسازی خلیج فارس از مین ها انجام دهند.

منبع: فارس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اذعان مقامات دریایی آمریکا به ناتوانی این کشور در مواجهه با مین های دریایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اذعان مقامات دریایی آمریکا به ناتوانی این کشور در مواجهه با مین های دریایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید