آمریکا درباره اینستکس هشدار داد

به گزارش وبلاگ آلونک، ایرنا نوشت: تارنمای واشنگتن اگزمینر شنبه گزارش داد: آمریکا به اروپا هشدار داده سازوکار ویژه اقتصادی موسوم به اینستکس را توسعه ندهد.

آمریکا درباره اینستکس هشدار داد

اینستکس توسط سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس و در راستای کوشش برای حفظ برجام ایجاد شده که بعضی کشورهای اروپایی نیز از آن حمایت نموده اند.

روسیه هفته گذشته از تمایل خود برای پیوستن به اینستکس اطلاع داد. اخیرا وزرای اروپایی اعلام کردند که در حال آنالیز گسترش این سازوکار به معاملات نفتی هستند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نام وی ذکر نشده است، به واشنگتن اگزمینر گفت: وزارت خزانه داری ایالات متحده نامه ای به هیات مدیره اینستکس نوشته و ناخرسندی ما را از ایجاد این ابزار اعلام نموده است؛ ابزاری که به نظر می رسد برای دور زدن تحریم هاست.

وی اضافه کرد که آمریکا در این نامه به آنها یادآور شده است که چه چیزی تحریم شدنی است و چه چیزی نیست.

به نوشته واشنگتن اگزمینر، آمریکا گفته که استفاده از این سازوکار به عنوان کانالی برای غذا و دارو ناقض تحریم های واشنگتن علیه ایران نخواهد بود.

این تارنما به نقل از یک مقام ارشد دیگر دولت آمریکا که نام وی نیز ذکر نشده است، گزارش داد: بارها اعلام شده که ما تجارت کالاهای بشردوستانه را تحریم ننموده و نخواهیم کرد. از این رو، این برای کسانی که خواستار تجارت بشردوستانه با ایران هستند، کافی است. به همین جهت، ما هیچ وقت احساس نکردیم که ایجاد این ابزار، لازم است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو هفته پیش احتمال گسترش اینستکس را مطرح نمود. وی گفت: این مساله که آیا اینستکس نفت را نیز در بر خواهد گرفت یا نه، بحثی است که میان سهامداران این سازوکار جریان دارد.

با خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران نیز پس از یک سال صبر راهبردی به جنگ مالی آمریکا واکنش نشان داد و بخشی از تعهدات خود را طبق برجام تعلیق کرد. اقدامی که هشداری از سوی تهران به طرف های اروپایی برای انجام تعهداتشان و لزوم پایبندی به توافق شان بود.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال عدم پایبندی گروه 1+4 به وعده های برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات تهران در این توافق، تعهدات خود در توافق هسته ای را کاهش داد. در گام اول، میزان ذخایر اورانیوم با غنای 3.67 درصد ایران از مرز 300 کیلوگرم عبور کرد و در گام دوم نیز ایران دیگر محدودیت سطح غنی سازی تا سقف 3.67 را رعایت نمی کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "آمریکا درباره اینستکس هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا درباره اینستکس هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید